JVLMA.lv

JVLMA aktualitātes

Snežanas Nenas Brzakovičas vokālās meistarklases Latvijas Mūzikas akadēmijā

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā no 5. līdz 8. februārim norisināsies Snežanas Nenas Brzakovičas meistarklases vokālajā mākslā.

Snežana Nena Brzakoviča studējusi operdziedāšanu, kamerdziedāšanu un vokālo pedagoģiju Belgradā (Serbijā) un Berlīnē (Vācijā). Viņa turpinājusi savu māksliniecisko pilnveidi Berlīnē, kur ar panākumiem specializējusies funkcionālās elpošanas tehnikā dziedātājiem un pūšaminstrumentu spēlē. Savas profesionālās dziedātājas karjeras laikā Brzakoviča uzsāka arī pedagoģisko darbu funkcionālās elpošanas specialitātē Hansa Aislera Berlīnes Mūzikas augstskolā. 2007. gadā dibinājusi Dziedāšanas un elpas treniņa institūtu Berlīnē un kopš tā laika strādā ar daudziem profesionāliem dziedātājiem, palīdzot sagatavot lomas un uzlabot tehniku, lai saglabātu veselīgu un efektīvu dziedāšanas prasmi un tās ilgtspējību.  Brzakoviča regulāri sniedz meistarklases visā Eiropā un darbojas kā viesdocētāja Ļubļanas konservatorijā Slovēnijā un Viļņas Mūzikas akadēmijā Lietuvā. Viņa bieži tiek aicināta būt par starptautisku dziedāšanas konkursu žūrijas locekli un iepazīstina ar savu darbu vokālās pedagoģijas konferencēs. 2016. gadā Brzakoviča kļuva par starptautisko meistarklašu un operas festivāla “Oper Oder Spree” (Vācija) māksliniecisko vadītāju, kurā kā pedagogs darbojas jau kopš 2007. gada. Brzakoviča ir arī Berlīnes Valsts operas bērnu kora pedagogs un nule kā sadarbojas arī ar Berlīnes filharmoniķiem un seru Saimonu Retlu. Darbs ar bērniem un jauniešiem viņu pēdējo gadu laikā ir vedis arī uz Latviju – viņa strādājusi žūrijā un sniegusi meistarklases Alīdas Vānes Starptautiskajā vokālistu konkursā un Talsu Starptautiskajā bērnu un jauniešu akadēmiskās dziedāšanas un vokālo ansambļu konkursā. Brzakovičas studenti ir veiksmīgi dziedātāji, kas uzstājas Berlīnes Valsts operā, Berlīnes Komiskajā operā, Maskavas Lielajā teātrī, Metropoles operā Ņujorkā, Milāna “La Scala” teātrī un daudzos Vācijas opernamos.

Funkcionālā elpošana dziedātājiem
Šī apmācība ir iesakāma visiem dziedātājiem un vokālajiem pedagogiem un ietver šobrīd pieejamās zināšanas par elpošanu un skaņas rašanos. Elpas un rezonanses apzināšanās tiek attīstīta ar specifiskiem vingrinājumiem, kas balstīti bel canto un konceptā par balss savienošanu ar ķermeni, attīstot appoggio (balstu). Individuāli dziedāšanas un elpošanas vingrinājumi palīdz palielināt vokālo telpu, savienot vokālo pozīciju ar ķermeni un iemācīties elpas kontroli. Svarīgākie tās stūrakmeņi ir:

- stāja un darbs ar stājas problēmām;
- attīstīt galvenā elpas muskuļa (diafragmas) un sekundāro elpas muskuļu (krūšu, abdominālo un iegurņa pamatnes muskuļu) apzināšanos;
- vokālās pozīcijas un rezonanses treniņš;
- apgūt veģetatīvu un efektīvu elpošanu;
- apgūt sistemātisku vokālā balsta sagatavošanu un sul fiato;
- trenēties lietot legato, staccato, messa di voce, inhalare la voce;
- likt minētās tehnikas lietā, atskaņojot repertuāru, kas ļauj nonākt pie veselīgas, dinamiskas un elastīgas vokālās tehnikas, kā arī uzlabot intonāciju, stāju un balss kvalitāti.

JVLMA Vokālās katedras studentiem, docētājiem, EVTA-LDSA.LV biedriem un biedru audzēkņiem bez iepriekšējas pieteikšanās ieeja brīva.
Citiem interesentiem obligāta iepriekšēja pieteikšanās: meistarklases@evta-ldsa.lv

Meistarklases organizē JVLMA Vokālā katedra sadarbībā ar EVTA.LV-LDSA.

Dalīties ar citiem: