JVLMA.lv

JVLMA aktualitātes

Klaviermūzikas koncerts "Dievišķais un pasaulīgais"

   Pirmdien, 5. februārī plkst. 18.00 JVLMA Lielajā zālē aicinām visus mūzikas interesentus uz profesora Jura Kalnciema un viņa klavieru klases studentu koncertu "Dievišķais un pasaulīgais". Koncertprogrammu veido trīs komponistu skaņdarbi – muzikāli augstvērtīgais, reti atskaņotais Sofijas Gubaiduļinas “Introitus” klavierēm un kamerorķestrim, Arvo Perta “Festina Lente” un populārais, dzīvespriecīgais Kamila Sensānsa “Dzīvnieku karnevāls” divām klavierēm četrrocīgi un orķestrim.
   Koncertā piedalās Juris Kalnciems, Jana Zelmene, Inta Kļimoviča, Lelde Rasnace, Ramona Lasmane, Lāsma Neulāne, Viktorija Trofimova, Kristīne Pričina. Kopā ar solistiem muzicēs Daugavpils Latviešu kultūras centra orķestris “Daugavpils Sinfonietta” diriģentu Aivara Broka un Andra Vecumnieka vadībā.
   Biļetes nopērkamas stundu pirms koncerta norises vietā.  Biļetes cena - 4 €;  pensionāriem, studentiem  - 3 €, skolēniem - ieeja brīva

   Dažas dienas pirms - 2. februārī plkst. 18.00 - šī koncertprogramma izskanēs arī Daugavpils Vienības nama koncertzālē. Ieeja bez maksas
 
Sofijas Gubaiduļinas Koncerts klavierēm un kamerorķestrim “Introitus” (1978) nosaukumu aizguvis no Romas katoļu liturģijas ievaddziedājuma, piešķirot visam skaņdarbam savdabīgu nozīmību – tā atskaņojuma laikā gan mūziķi, gan klausītāji pakāpeniski gremdējas dziļi garīgā, reliģiskā meditācijā. Koncertā saklausāmas komponistei raksturīgās daiļrades iezīmes – netradicionālu mūzikas instrumentu kombinējumi, reliģiska būtība laicīga mūzikas žanra ietvaros, avangardiska pieeja tradicionālām mūzikas vērtībām.
   Līdzīgu filozofisku un pārpasaulīguma sajūtu uzbur arī igauņu komponista  Arvo Perta “Festina Lente” (1988) stīgu orķestrim. Šķietami trauslā melodija,  izmantojot līniju slāņošanas tehniku, atšķirīgu atskaņojuma tempu un ritmiskās proporcijas, izveido sava veida autonomu Visumu, kas ir pilns ar modālu tekstūru un harmonisku šķirni.
  Savukārt franču komponista Kamila Sensānsa humoristiskās svītas “Dzīvnieku karnevāls” (1886) atskaņojums radīs zināmu ironijas un nepiespiestības gaisotni. Skaņdarba 14 daļu priekšnesumā piedalīsies visi profesora Jura Kalnciema klavieru klases studējošie. Patiesībā, šis skaņdarbs izvēlēts ar ieceri izgaismot katra studenta rakstura īpašības, piemeklējot attiecīgas svītas daļas. Skaņdarbs mūsdienās ir ārkārtīgi populārs, un grūti pat iedomāties, ka komponists savulaik aizliedza šī opusa publisku atskaņošanu līdz pat sava testamenta nolasīšanai. Iespējams, meistaram šķita, ka viņa nopietnā autora tēlam šāda draiskošanās varētu gluži nepiestāvēt. Vienīgais, kas drīkstēja publiski parādīties pirms Sensānsa aiziešanas mūžībā, bija daiļais “Gulbis”. Tā faktiski arī ir vienīgā nopietnā “Dzīvnieku karnevāla” daļa, viss pārējais – smieklīgs, ironisks vai pat satīrisks. Tā, piemēram,  “Bruņurupuču” lēnīgi nosvērtajā gaitā “paslēpies” populārais Ofenbaha kankāns palēninājumā, “Zilonis” nav nekas cits kā krietni pagausināta Berlioza “Silfīdu deja”, savukārt “Fosīlijās” var saklausīt populāru franču tautasdziesmu un atbalsis no Rosīni “Seviljas bārddziņa”.

Esiet laipni gaidīti koncertā!

Dalīties ar citiem: