JVLMA.lv

JVLMA aktualitātes

Sākas Ceturtais JVLMA mūsdienu mūzikas festivāls deciBels

No 13. līdz 17. martam JVLMA norit 4. Mūsdienu mūzikas festivāls deciBels, kas, kā jau ierasts, dod iespēju ieskatīties mūsdienu mūzikas aktivitātēs akadēmijā. Lai arī šīgada festivālu simbolizē un konceptuāli caurvij Higsa bozons – matērijas smalkākās daļiņas, kas sasaucas ar vēlmi deciBelā parādīt aktuālo, nesen atklāto un iedziļināties skaņas smalkajā matērijā, tomēr festivāla mērķis ir nemainīgs - rosināt studentus uz jauniem, radošiem izaicinājumiem un eksperimentiem mūsdienu mūzikas jomā, savedot kopā topošos komponistus, instrumentālistus, vokālistus, džeza un etnomūziķus, skaņu režisorus, klausītājiem piedāvājot visdažādāko žanru loku.

Ceturtais JVLMA mūsdienu mūzikas festivāls "deciBels" tiek veidots balstoties uz vairākiem stūrakmeņiem – festivāla viesiem. Nozīmīgākie notikumi ir norvēģu džeza pianista Jana Gunnara Hofa /Jan Gunnar Hoff/ un Latvijas Radio kora dalība festivālā, ražīgā un pedagoģiski aktīvā zviedru komponista Kenta Olofsona /Kent Olofsson/ un šobrīd pasaulē ļoti aktuālā itāļu komponista Mauro Lancas /Mauro Lanza/viesošanās, kā arī brīvās improvizācijas dīvas Danas Indānes kopprojekts ar jaunajiem komponistiem. Kopumā festivāls piedāvā sešas programmas.

Festivāla viesu Mauro Lancas un Kenta Olofsona mūziku līdzās latviešu jauno komponistu kamermūzikas izlasei klausīsimies jau festivāla atklāšanas koncertā 13. martā. Komponista Mauro Lanca skaņdarbi klausītājiem atgādina akustiskus starpstāvokļus starp akustisko instrumentu radīto skaņu un eksperimentāliem, neparastiem skaņas avotiem. Šos starpstāvokļus var mēģināt saklausīt kā divas straumes, kas Lancas mūzikā veido dramaturģisko plūdumu. Mauro Lanca ir no tiem komponistiem, kuri prot trokšņus pārvērst muzikālā līnijā un par trokšņiem padarīt skaņas ar konkrētiem augstumiem. Viņam piemīt arī izcila ekvilibristikas sajūta, kas atspoguļojas līdzsvaroti skaistā, nenoliedzami meistarīgā kompozīcijas organizācijā.

Savukārt Kents Olofsons ir skaņas izmeklētājs un pētnieks. Viņa tehnika ir apbrīnojama, un viņš to liek lietā teju visos iespējamos mūzikas žanros. Olofsona idejas aptver interesi par senajiem (perioda) instrumentiem laikmetīgajā mūzikā, elektroniku un elektroniskajiem instrumentiem, muzikālo teātri, rokmūziku, radiolugām, performancēm un instalācijām. Olofsona mūziku atskaņojuši Ensemble Recherche, Bavārijas Radio simfoniskais orķestris, Zviedrijas Radio koris, KammarensembleN, Klangforum Wien, Oslo Sinfonietta, Avantii!, diriģenti Lotars Zagroseks, Gustavo Dudamels, Mario Venzago un Franks Ollu. Olofsons studējis un pasniedz kompozīciju Malmes Mūzikas akadēmijā.

Pateicoties Norvēģijas Karalistes vēstniecības Latvijā atbalstam, pie klausītāju vislielāko ievērību guvušās koncertprogrammas - Ethno+Jazz Vol.4 kopā ar studentiem strādā norvēģu džeza pianists Jans Gunnars Hofs, kurš pasaulē pazīstams arī kā komponists un aranžētājs. Pianists sadarbojies ar tādiem džeza grandiem kā Pat Metheny, Chick Corea, Lars Danielsson, John Surman un citiem. Pašlaik viņš kā pianists sadarbojas ar Ziemeļvalstu pieprasītākajiem džeza mūziķiem un ir mācībspēks Tromso Mūzikas akadēmijā.

Viens no festivāla gaidītākajiem notikumiem - Latvijas Radio kora koncerts diriģenta Kaspara Putniņa vadībā. Programmā jauno komponistu darbu atskaņojumi un pirmatskaņojumi, kā arī fragmenti no Krista Auznieka un Mārtiņa Viļuma multimediālajiem darbiem, kurus varēsim novērtēt jaunā, koncertmūzikas formātā. 

Šī gada deciBelu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, programma Erasmus+, Norvēģijas Karalistes vēstniecība Latvijā, žurnāls Mūzikas saule un kultūras un patstāvīgas domas interneta žurnāls Satori.lv

Aicinām apmeklēt festivāla deciBels koncertus:

13.03.2018. plkst. 19.00 JVLMA Lielajā zālē

Koncerts HIGGS BOSON

Festivāla atklāšanas koncerts - festivāla viesu, komponistu Mauro Lancas (Mauro Lanza) un Kenta Olofsona (Kent Olofsson) mūzika, kā arī kompozīcijas studentu darbi - Pētera Vaska fonda konkursa laureātu Evijas Skuķes un Agitas Reķes skaņdarbi flautai un klavierēm, kā arī Alises Rancānes Klavieru kvartets.

14. 03.2018. plkst. 19.00 JVLMA Lielajā zālē

Koncerts DIALOGUE DE L’OMBRE DOUBLE 

Pjēra Bulēza mūzikas koncerts. 

Koncerts ir iecerēts kā cieņas apliecinājums Pjēram Bulēzam (Pierre Boulez, 1925-2016), vienam no ievērojamākajiem 20. gadsimta komponistiem un muzikālā modernisma pīlāriem.

Bulēzs bija brīnišķīgs provokators un vēl brīnišķīgāks komponists. Viņš meistarīgi pārtulkoja seriālismu franciski, viņa mūzikā brīnumaini sadzīvo ekstrēma skaitļošana un trausls poētisms. Ja Bulēzs joprojām raksta mūziku, viņa rīcībā ir debesu akordi, mākoņu virstoņi un Aizsaules bezgalīgā aleatorika. Šis deciBela koncerts ir veltījums lielajam meistaram.

15. 03.2018. plkst. 19.00 JVLMA Akmens zālē

Koncerts MIND/ALEA/FLOW

Jauno komponistu un improvizācijas mākslinieku kopprojekts.

Koncertu veidos trīs formā, izpildījumā un performances aspektā eksperimentāli jauno komponistu – Oļesjas Kozlovskas, Maritas Semjonovas un Alises Rancānes skaņdarbi. Kompozīcijas jeb pašu nodēvētās “improzīcijas” tapušas sadarbībā ar improvizatoriem — balss mākslinieci Danu Indāni, flautisti Agniju Ābramu un pianistu Tobiasu Illingvortu (Tobias Illingworth), kuri kopā muzicē arī kā brīvās improvizācijas trio “O”. Projektā piedalīsies arī JVLMA etnomuzikoloģijas studentes Līga Paulīne Saija un Lauma Matule.

Turpat plkst. 21.00 PAPILDKONCERTS

Koncertā piedalās Dāvis Vilks (kontrabass), Aigars Raumanis (saksofons), Elza Ozola (fagots), Viktorija Žukova (vijole), Dace Bukša (vijole)

Programmā Lindas Leimanes, Oļesjas Kozlovskas, Agitas Reķes, Madaras Pētersones, Oskara Upenieka elektroakustiski skaņdarbi, kurus papildinās Oskara Upenieka veidotās projekcijas. 

Ieeja par ziedojumiem

16. 03.2018. plkst. 19.00 JVLMA Lielajā zālē

Koncerts RADIO TUNES

Latvijas Radio kora koncerts. Diriģents Kaspars Putniņš

Programmā jauno komponistu darbu atskaņojumi un pirmatskaņojumi, kā arī fragmenti no Krista Auznieka un Mārtiņa Viļuma multimediālajiem darbiem, kurus varēsim novērtēt jaunā, koncertmūzikas formātā.

Ieeja par ziedojumiem

17. 03.2018. plkst. 18.00 JVLMA Lielajā zālē

Koncerts ETNO+JAZZ vol.4

Pasākums, kurš atnes daudz prieka un azarta visiem tajā iesaistītajiem mūziķiem un klausītājiem. Modelis, kā top šī programma, ir palicis nemainīgs jau vairākus gadus – divas nedēļas pirms uzstāšanās etnomuzikoloģijas un džeza studenti tiek sadalīti vairākos sastāvos, lai darba procesā, savijot tautas mūzikas un džeza elementus, veidotu savu oriģinālmūziku. Šogad mūziķi ir iecerējuši pastiprināt savu programmu ar dažādiem efektiem, gan lietojot akustiskus paņēmienus, gan elektroniku. Pie programmas strādā arī norvēģu džeza pianists Jans Gunnars Hofs.

Biļetes nopērkamas iepriekšpārdošanā Biļešu Paradīzes kasēs, www.bilesuparadize.lv vai stundu pirms koncerta norises vietā.

Dalīties ar citiem: