JVLMA.lv

JVLMA aktualitātes

Noslēdzies JVLMA Klavieru katedras klasiskās improvizācijas intensīvais projekts

2018. gada 26. aprīlī ar koncertu JVLMA LMT Kamerzālē noslēdzās klasiskās improvizācijas profesora Džona Mortensena (klavieres, ASV) intensīvais projekts. Marta un aprīļa mēnesī JVLMA noritēja klasiskās improvizācijas meistarklases un koncerti; profesors apmeklēja arī Lietuvas un Igaunijas Mūzikas akadēmijas, turklāt sniedza meistarklases Ventspils un Daugavpils mūzikas vidusskolās.

Profesora kursā dalībnieku un klausītāju statusā piedalījušies visi JVLMA Klavieru katedras studējošie un apmaiņas programmu studenti; nodrošinātas arī tālākizglītības iespējas. JVLMA Klavieru katedras maģistrante Kristīne Pričina komentē pieredzi sekojoši: “Esmu bezgala priecīga par šo unikālo iespēju divus mēnešus aizraujošā un pozitīvā gaisotnē apgūt klasisko improvizāciju pie prof. Džona Mortensena. Sākotnēji neticēju, ka kursa beigās tiešām spēsim improvizēt tādos žanros kā prelūdija, čakona, tokāta, u.c., taču profesors vienkāršā un saprotamā veidā soli pa solim iemācīja, kā, izmantojot baroka stilistikas stingros likumus un tipiskās akordu secības, ir iespējams ļoti brīvi un radoši izpausties. Klasiskā improvizācija maina domāšanas veidu, jaunā gaismā parāda specialitātē apgūstamo repertuāru un padziļina izpratni par mūziku kopumā.” Savukārt maģistrants Jānis Karpovičs komentē: “Profesors Mortensens akadēmijā ienesa jaunas vēsmas improvizācija mākslā – kursā tika veidotas un risinātas dažādas muzikālās domas un idejas, mācoties, improvizējot un diskutējot par improvizācijas mākslu. Priecājos par šo sadarbības iespēju!”

JVLMA Klavieru katedras vadītājs prof. Juris Kalnciems par intensīvo kursu izsakās sekojoši: “Esmu gandarīts par mūsu studentu lielo atsaucību un aktivitāti projekta ietvaros - īsā laikā sasniegti tiešām atzīstami rezultāti, kurus varējām novērtēt divos atklātos koncertos. Katedras starptautiskie sakari ir ļoti plaši un mēs priecājamies par iespēju sniegt mūsu studējošajiem ieskatu arī ASV pianisma tradīcijās un kultūrā.”

Džons Mortensens ir starptautiski atzīts klasiskās klavierspēles improvizācijas skolas speciālists, kurš regulāri sniedz meistarklases dažādās pasaules valstīs. 2018. gadā nāks klajā viņa grāmata “Pianista ceļvedis klasiskajā improvizācijā”, kurā aprakstīta moderna pieeja klasiskās improvizācijas apguvei. Džons Mortensens ieguvis profesionālā bakalaura grādu mūzikā Mičiganas Universitātē, profesionālā maģistra un arī profesionālā doktora grādus klavierspēlē Merilendas Universitātē. Viņš ir Steinway&Sons mākslinieks un Fulbraita stipendiāts.

Profesora Džona Mortensena vizīti JVLMA atbalstīja Baltijas-Amerikas brīvības fonds (BAFF) un Latvijas Klavieru skolotāju asociācija.

Dalīties ar citiem: