JVLMA.lv

JVLMA aktualitātes

JVLMA instrumentu saimei pievienojušās āmuriņklavieres

Tikko no Vācijas JVLMA ieradušās brīnišķīgas Mocarta laika klavieres (18. gs. otrās puses instrumenta kopija). 
Āmuriņklavieres ar koka āmuriņu mehāniku pilnībā atšķiras no priekšteča klavesīna un mūsdienu klavieru skanējuma. Eiropā jau daudzus gadus mūzikas apmācībā tiek uzsvērta HIP (historically informed performance) jeb vēsturiski informētas muzicēšanas prakses nozīmība, kas veido studentu izpratni un zināšanas par stilistiku, ornamentiem, retoriku, mūzikas notācijām utt.
Tagad arī mūsu studentiem ir iespēja iejusties 17. vai 18. gs. mūziķa lomā un izjust vēsturiskā instrumenta īpašo skanējumu. 
Inventāra numurs ir ielīmēts, un pasakaini skaistais instruments pilnvērtīgi iekļauts citu JVLMA instrumentu saimē. Paldies Valsts kultūrkapitāla fondam par atbalstu!

Latvijā āmuriņklavieres vēl saglabājušās Mencendorfa namā, tomēr diemžēl instruments vairs nav restaurējams un var tikt izmantots vien kā muzejs eksponāts, nevis koncertinstruments. Mūziķu vidū klīst arī mutvārdu leģenda, kas sasaista Mencendorfa muzeja klavieres ar slaveno un Latvijā rezidējošo komponistu J. G. Mīteli, kura muzikālais mantojums līdz šim diemžēl pārāk maz Latvijā atskaņots – tā, kas tas skanēja paša Mīteļa laikā Rīgā.

Dalīties ar citiem: