JVLMA.lv

JVLMA aktualitātes

Nepalaid garām - V Starptautiskais koka pūšaminstrumentu simpozijs!

Oktobra otrajā nedēļā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā /JVLMA/ un Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolā notiks V Starptautiskais koka pūšaminstrumentu simpozijs. No 8. līdz 11. oktobrim Rīgā un no 12. līdz 13. oktobrim Liepājā topošajiem mūziķiem būs iespēja piedalīties viesu un talantīgu pasniedzēju meistarklasēs, individuālajās nodarbībās un klausīties koncertus.

Katrs simpozija viesis ir Eiropā atzīts solists un pasniedzējs. Savās mākslinieciskajās un tehniskajās instrumentu spēles gudrībās dalīsies flautists Paolo Tablione /Paolo Taballione, Austrija, Itālija/, saksofoniste Eva van Grinsvena /Eva van Grinsven, Nīderlande/, obojists Gregors Vits /Gregor Witt, Vācija/, klarnetists Karels Dohnals /Karel Dohnal, Čehija/ un fagotists Pēters Sarapū /Peeter Sarapuu, Igaunija/.

Paolo Tabalione pašlaik ir viens no ievērojamākajiem solistiem Eiropā. Studējis Romas Svētās Čecilijas Mūzikas akadēmijā, ko pabeidzis ar zelta medaļu. Vēlāk turpinājis studijas Ženēvas konservatorijā. Uzstājies pasaules prestižākajās koncertzālēs kopā ar tādiem orķestriem kā Bavārijas Valsts filharmonijas un operas orķestri, Minhenes “Bach Collegium”, “Reino de Aragón”, “Maggio Musicale Fiorentino” orķestri Zubina Metas vadībā, “La Scala” operas orķestri Milānā u. c.

Eva van Grinsvena 2017. gadā saņēmusi prestižo “Echo Klassik” balvu par izdoto mūzikas albumu “Rendez-vous Russe”, kurā kopā ar vijolnieci Mariju Milšteinu un pianisti Helēnu Basilovu ieskaņojusi Šostakoviča, Prokofjeva, Rahmaņinova, Skrjabina un Gubaiduļinas darbus. Pateicoties plašajai toņu paletei un spēles priekam, saksofoniste Eva van Grinsvena ieguvusi gan kritiķu, gan publikas mīlestību. Viņas izpilda ļoti dažādu mūziku, bieži koncertē kamersastāvos. Bieži Eva uzstājas arī kā soliste kopā ar dažādiem orķestriem, tostarp Nīderlandes Radio filharmonijas orķestri un Karalisko “Concertgebouw” orķestri. Bet neatkarīgi no mūzikas stila, Evai svarīgs ir stāsts, kas lasāms aiz notīm.

Karels Dohnals ir viens no aizrautīgākajiem klarnetes kā solo instrumenta popularizētājiem un mūsdienu mūzikas interpretiem. Viņš atklāj klausītājiem arvien plašāku un nepelnīti piemirstu klarnetes repertuāru. Karels ir viens no nedaudzajiem klarnetistiem pasaulē, kurš atskaņo Štokhauzena “Arlekīnu” un par šo ārkārtīgi grūtā skaņdarba sniegumu izpelnījies īpašu kritikas un publikas atzinību, arī Latvijā. Karels Dohnals ir pieprasīts kā soloinstrumentālists un arī vairāku Eiropas prestižāko orķestru sastāvos un vairāku kameransambļu sastāvā, tostarp ar sadarbojies ar Tokijas stīgu kvartetu Dvoržāka Prāgas starptautiskajā mūzikas festivālā. Dohnals spēlē arī Prāgas Valsts operas orķestrī, Prāgas filharmonijas oktetā, kas apvieno Čehijas vadošos solistus un “Trio Amadeus”.

Gregors Vits pēc studiju beigšanas kļuvis par pirmo oboju Meklenburgas štāba orķestrī Šverīnē un Komiskajā operā Berlīnē. 1993. gadā sācis spēlēt Berlīnes Valsts operas orķestrī Daniela Barenboima vadībā. Kopš 2004. gada Vits ir mācībspēks Rostokas Mūzikas un teātra augstskolā, bet kopš 2015. gada – profesors. Viņa studenti ir solo obojisti Eiropas lielākajos orķestros. Gregors Vits regulāri sniedz starptautiskas meistarklases Džuljardas skolā Ņujorkā, kā arī Norvēģijā, Somijā, Japānā, Krievijā un Polijā un māca obojas spēli kā viesprofesors Barenboima-Zaīda akadēmijā un ir pirmā oboja vairākos lielākajos Vācijas simfoniskajos orķestros.
Kā kamermūziķis viņš uzstājas kopā ar Danielu Barenboimu, Davidu Geringu, Džūliju Fišeru, Klausu Tunemanu, Mariju Luīzi Noineceru un daudziem citiem.


Atzīta orķestra, kamermūziķa un pedagoga reputāciju izpelnījies arī Pēters Sarapū.  Kopš 2005. gada ir Igaunijas Nacionālā simfoniskā orķestra pirmais fagots. Spēlējis soloprogrammas kopā ar Lapzemes Kamerorķestri un Vāsas pilsētas orķestri, sadarbojies ar Drotingholmas Baroka orķestri (Zviedrija), Helsinku Baroka orķestri (Somija), “Kuudennen Kerroksen Orkesteri” (Somija), “Opus X Ensemble” (Somija), “The Theathre of Voices” (ASV), “Kesselberg Ensemble” (Šveice/Latvija), “Melomania” (Nīderlande) un daudziem citiem kolektīviem.Kā solists uzstājies daudzos starptautiskos festivālos - Francijas lielākajā klasiskās mūzikas festivālā “La Folle Journée”, “Europamusicale”, Haidna festivālā Vīnē, “Märzmusik”, “Klangspuren” un daudzos citos. Paralēli koncertējoša mūziķa karjerai, Sarapū jau otro desmitgadi ir pedagogs vairākās Somijas izglītības iestādēs, Tallinas Mūzikas vidusskolā un Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmijā.

Simpozija ietvaros būs iespēja darboties ne tikai praktiski, bet arī 10.–11. oktobrī apmeklēt RIGA WINDS mūzikas instrumentu izstādi JVLMA Senāta zālē un vērot divus muzikāli baudāmus notikumus – 10. oktobrī plkst. 18:00 simpozija īpašo viesu, JVLMA studentu un maģistrantu koncertu Mūzikas akadēmijas LMT kamerzālē  un 13. oktobrī noslēguma koncertu KOKU SIMFONIJAS Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”.

“Koku simfonijas” - V Starptautiskā koka pūšaminstrumentu simpozija kulminācija - notikums, kurā piedalīsies visi pieaicinātie ārzemju mūzikas profesionāļi,  Liepājas Simfoniskais orķestris diriģenta, JVLMA profesora Andra Vecumnieka vadībā. Programmā  Karla Fīlipa Emanuela Baha Koncerts obojai un Koncerts fagotam (oriģināli flautai, Pētera Sarapū pārlikums), Fransuā Devjēna Koncerts flautai, Karla Marijas fon Vēbera Concertino un Franka Martēna Balāde altsaksofonam.

Par sadarbību un atbalstu V Starptautiskajam koka pūšaminstrumentu simpozijam īpašs paldies Valsts kultūrkapitāla fondam, ERASMUS+, koncertzālei “Lielais dzintars”, Liepājas Simfoniskajam orķestrim, Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolai un Meklenburgas-Priekšpomerānijas augstskolu kontaktbirojam.  

Biļetes uz 10. oktobra koncertu Mūzikas akadēmijā  - stundu pirms, norises vietā. Biļetes cena - 3€, pensionāriem, studentiem, skolēniem, uzrādot apliecības – ieeja bez maksas.

Biļetes uz koncertu "Koku simfonijas"  koncertzālē "Liepājas dzintars" iepriekšpārdošanā Biļešu paradīzes kasēs un www.bilesuparadize.lv
Biļetes cena - 5€, studentiem, skolēniem un pensionāriem - 3€

Dalīties ar citiem: