Viļņā norisinās Čurļoņa Starptautiskais konkurss

No 9. līdz 17. novembrim Viļņā norisinājās 8. Mikolaja Konstantīna Čurļoņa Starptautiskais konkurss divās specializācijās – klavierspēlē un ērģeļspēlē.

M. K. Čurļoņa konkurss jau ilgi tiek uzskatīts par vienu no visprestižākajām un vislabāk organizētajām jauno mūziķu sacensībām. Visu triju Baltijas valstu vidū šis konkurss ne tikai veiksmīgi turpina saglabāt vēsturiskās tradīcijas, bet arī tiek bagātināts ar jaunām idejām un radošiem risinājumiem.

Šogad konkursā piedalījās 26 pianisti no 11 pasaules valstīm, tostarp Honkongas, Ķīnas un Dienvidkorejas. Latviju un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju konkursā pārstāvēja divi Klavieru katedras studenti - Anastastija Raspopova un Hailongs Žangs (asoc. prof. Toma Ostrovska klase). 

Jāatzīmē M. K. Čurļoņa konkursa ciešā saikne ar Jāzepa Vītola Starptautisko pianistu konkursu, kurš 7. reizi izskanēja 2017. gadā. Četri no Vītola konkursa žūrijas locekļiem šogad darbojās arī M. K. Čurļoņa konkursa žūrijā - profesors Ivari Ilja no Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmijas, profesors Jurģis Karnavičus no Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijas, pianists Pjērs Frančesko Forlenca no Milānas Konservatorijas, kā arī JVLMA Klavieru katedras vadītājs un M. K. Čurļoņa 1978. gada konkursa laureāts, profesors Juris Kalnciems. Žūrijas sastāvā strādāja arī profesors Petras Geņušas no Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijas, kurš Vītola konkursa žūrijā tika pieaicināts 2013. gadā, un pianists Rolands Krīgers no Vācijas. Žūrijas priekšsēdētāja pienākumus uzņēmās pianists Jans Fonteins (Ian Fountain) no Karaliskās Mūzikas akadēmijas Londonā.

Konkurss norisinājās trīs kārtās. Jaunie mākslinieki atskaņoja gan brīvi izvēlētu repertuāru, gan konkursa nolikumā noteikto, piemēram, J. S. Baha prelūdijas un fūgas, virtuozas etīdes, klasiskās sonātes un obligātos M. K. Čurļoņa klavierdarbus. Konkursa balvu fonds gan ērģelniekiem, gan pianistiem bija 21 000 EUR. 

Tāpat kā Vītola Starptautisko pianistu konkursu, arī konkursu Viļņā interneta tiešraidē vēroja tūkstošiem cilvēku no visas pasaules, bet konkursa finālu translēja Lietuvas Nacionālā televīzija. Galvenā un iepriecinošākā saikne ar 2017. Vītola pianistu konkursu ir tā, ka Vītola konkursa 2017. gada Grand Prix uzvarētājs, pianists Aleksandrs Kašpurins M. K. Čurļoņa konkursā ieguva 1.vietu, kā arī orķestra balvu, kura Aleksandram sniegs iespēju atgriezties un koncertēt Baltijas valstīs, sadarbojoties ar Liepājas Simfonisko orķestri. Savukārt JVLMA Klavieru katedra ar nepacietību gaida 2021. gadu, kad norisināsies 8. Jāzepa Vītola Starptautiskais pianistu konkurss.

Dalīties ar šo ziņu