JVLMA 102. dzimšanas dienas koncerts "Akadēmijas orķestrim - 100!"

Otrdien, 11. janvārī plkst. 18.00 Lielajā zālē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija /JVLMA/ visus mūzikas mīļotājus aicina uz savas 102. dzimšanas dienas koncertu "Akadēmijas orķestrim - 100".

Vēsturiski avoti liecina, ka Akadēmijas, toreiz Konservatorijas, orķestra pirmais koncerts noticis 1921. gada 12. decembrī orķestra klases vadītāja un diriģenta Augusta Junga vadībā.  Kopš tā laika orķestra liktenis un profesionālais kalums izvijies caur daudzu prasmīgu vadītāju rokām. Augustam Jungam sekoja Latvijas Konservatorijas pirmais absolvents, vijolnieks Arvīds Norītis, tad Dmitrijs Kuļkovs. 1947. gadā sākās leģendām apvītais Leonīda Vīgnera laiks. Orķestra profesionālo attīstību turpināja Jānis Zirnis, Imants Resnis, Andris Vecumnieks. Kopš 2018. gada JVLMA simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs ir Kaspars Ādamsons un orķestra prakses vadītājs Jānis Puriņš.

Simtās jubilejas svinību koncerts būs neparasts - tajā orķestris parādīsies dažādos veidolos. Kopā ar orķestri muzicēs arī dažādu žanru solisti: Anna Amanda Stolere, Paula Mihailova, Vlada Kitova /soprāns/, Līga Anševica /mecosoprāns/, Dainis Kalnačs /tenors/, Daniils Kuzmins /baritons/, Alise Golovacka /flauta/, Annija Briška /alta saksofons/, Ieva Vizma Romanovska /baritona saksofons/, Kristers Dreimanis /trompete/, Kārlis Feldbergs /trombons/, Matīss Žilinskis /klavieres/, Toms Valmiers /kontrabass/, Mārcis Briška /bungas/, Uģis Upenieks /vibrafons/ un JVLMA kokļu ansamblis.

Krāšņās jauno mūziķu plejādes atskaņojumā dzirdēsim arī stilistiski ļoti plašu un interesantu koncertprogrammu. Tajā izskanēs pirmatskaņojums - Andra Vecumnieka “Ziemsvētku prelūdija”, kas tapusi pēc īpaša JVLMA pasūtinājuma, Madaras Pētersones “Ūdenīraksti” kokļu ansamblim un pūtēju orķestrim, latviešu tautasdziesmas balsij ar  orķestri Gunāra Ordelovska apdarē, otrā daļa no Ģederta Ramana ļoti reti koncertzālēs atskaņotā  “Concerto leggiero” deviņiem džeza instrumentiem un orķestrim, Lūcijas Garūtas “Svētā mīla”, Jāzepa Mediņa “Sapņojums” un, protams, šī gada jubilāru - Pētera Plakida “Dziedošā prelūdija un dejojošā fūga” un Georga Pelēča 13. Londonas simfonijas fināls.

Pie diriģenta pults stāsies teju visi JVLMA Orķestra diriģēšanas katedras mācībspēki - Imants Resnis, Viesturs Gailis, Andris Vecumnieks, Jānis Puriņš, Kaspars Ādamsons un Māra Lemkena.

Savulaik augstskolas rektors Jāzeps Vītols ar lepnumu savās vēstulēs rakstījis, ka pianists un komponists Artūrs Šnābels, kā arī vācu komponists un diriģents Makss fon Šilings liecinājuši, ka tāds studentu orķestris kā Rīgā nav pat daudzās vācu konservatorijās. Savas simtgades laikā, sadarbojoties ar izciliem pašmāju un ārzemju diriģentiem, JVLMA simfoniskais orķestris izveidojies par vienu no mākslinieciski pārliecinošākajiem un tradīcijās stabilākajiem simfoniskajiem kolektīviem Latvijā, lai gan savas pedagoģiskās specifikas dēļ piedzīvo pakāpenisku dalībnieku maiņu. Orķestris gadā sagatavo vidēji septiņas koncertprogrammas, kuru vidū īpaša vieta ir projektam “Plecu pie pleca”. Tā ietvaros kolektīvs dodas uz Latvijas reģioniem, lai koncertētu kopā ar Latvijas mūzikas skolu audzēkņiem.

Biļetes uz JVLMA 102. dzimšanas dienas koncertu "Akadēmijas orķestrim - 100" iegādājamas TIKAI iepriekšpārdošanā “Biļešu paradīzes” kasēs vai www.bilesuparadize.lv. Biļetes cena – 5€. Ieeja JVLMA telpās tikai ar derīgu Covid-19 sertifikātu (kas apstiprina faktu par vakcināciju vai pārslimošanu) un personu apliecinošu dokumentu. Koncerta laikā jāvalkā sejas maska.

Pirkt biļetes

Dalīties ar šo pasākumu