2019./20. akadēmiskais gads

Šogad Vox Musicae virtuālo redakciju veidojām mēs:

Dārta Drava

"Mūziku iemīlēju, spēlējot mūzikas skolas simfoniskajā orķestrī, vēlāk likumsakarīgi turpināju mūzikas izglītību Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolā vijoles specialitātē. Taču visu dzīvi pateicoties vecākiem man līdzās bijusi arī tradicionālā mūzika, kas savukārt atvedusi līdz etnomuzikoloģijas studijām. Etnomuzikoloģijas studijas ir iemācījušas atvērt acis un meklēt kopsakarības, skatīt vienu, it kā pašsaprotamu lietu no visiem iespējamiem rakursiem. Man patīk mūzika, bet vēl vairāk novērtēju studiju laikā gūto atziņu, ka, lai patiešām saprastu mūziku, ir jāvēro, kas notiek aiz tās."

Lauma Matule 

"Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā studēju etnomuzikoloģiju. Lielāko daļu sava laika pavadu Rīgā, kur strādaju, dzīvoju, taču atpūšos savos laukos pie Lapmežciema. Studējot akadēmijā, esmu daudz konkrētāk sapratusi kas ir tas, ar ko šobrīd vēlos nodarboties. Aizraujos ar tradicionālās kokles spēles mācīšanu citiem un muzicēšanu uz skatuves. Uzsākot studijas, nedomāju, ka pētniecība mani aizraus, šķita, ka vairāk uzstāšos uz skatuves, lai mūsdienu cilvēkam rādītu to, kas skanējis kādreiz, taču tagad saprotu, cik ļoti noder arī pētniecības studijas, jo tas palīdz būt daudz zinošākam mūziķim uz skatuves."

Inga Stankeviča

"Redzēt skaņu, dzirdēt krāsu un izgaršot mūziku – gardākā muzikologa profesijas recepte. Šādu atziņu, galvenokārt, veido mans raibais un dinamiskais mūzikas ceļš. E. Dārziņa mūzikas vidusskolā gūtās pianistes profesijas pamati eleganti papildina zinātkāro teorētiķes būtību, kuru turpinu pilnveidot Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas muzikoloģijas katedrā. Ikdienas gaitu izaicinoši piparotais akcents ir pedagoģija. Ar lielāko prieku dalos gūtajās zināšanās, kā arī cenšos iekārdināt jauniešus daudzveidīgajās mūzikas garšās, atklājot šīs mākslas zinātniskās nianses. Plašajā interešu lokā jāizceļ arī literatūra. Tā man vienmēr ir bijusi kā svaigs gaisa malks, kurā tvert padomus un iedvesmu, maldoties ikdienas labirintos un strupceļos. Iespējams, tieši tāpēc tik ļoti kāroju reiz pielaikot arī publicistes (rakstnieces) maģisko vārdu mākslu."

Ilze Amanda Zakrevska 

"Ikdienā interesējos un klausos ļoti dažādu žanru un tautu mūziku, mani aizrauj arī citas mākslas, ceļošana un sports. Esmu dzimusi un augusi rīdziniece. Rīga ir bijusi vismīļākā pilsēta. Jūs ziniet – lauka pētījumus neveic tikai laukā! Otrajā kursā veicu lauka pētījumu pašā Rīgas Centrā. Lauks kā telpa, nevis lauki. Bet studiju process un intereses noslēdzošajā kursā aizvedis tieši uz dziļiem laukiem, un šķietami konservatīvā formātā braukāju ciemos pie teicējas. Tomēr etnomuzikoloģija ir daudz plašāks jēdziens, te paveras visdažādāko pētījumu iespējas. Kursā esam sešas, bet katras noslēguma darbā ir unikāla un interesanta tēma. Priecātos, ja iegūtās zināšanas un paveiktais vērtīgi papildinātu etnomuzikoloģijas nozari Latvijā. Pastāvu par to, ka latviešu tradicionālajai mūzikai ir jādzīvo un jāattīstās, redzu tajā lielu vērtību un skaistumu; iedvesmojos no tradīcijas, to turpināt apgūt un radīt jaunas interpretācijas. Faktiski jau viss ir tikai interpretācija." 

Intervijas

Vox Musicae studējošo veiktās intervijas 2019./2020. akadēmiskajā gadā:

  • Dārtas Dravas intervija ar vīru kopas Vilki māksliniecisko vadītāju Edgaru Liporu;
  • Laumas Matules intervija ar Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas kokles spēles klases audzēkni Kristīni Tukri;
  • Intervija ar Nacionālā teātra aktrisi Indru Burkovsku.

Intervijas lasāmas šeit.

Esejas

Vox Musicae studējošo esejas 2019./2020. akadēmiskajā gadā:

  • Ingas Stankevičas eseja "Komponists toreiz un komponists tagad. Kas ir mainījies?";
  • Ingas Stankevičas eseja "No peļķes līdz okeānam jeb vairāk džeza muzikologiem!". 

Esejas lasāmas šeit.

Analītiski apraksti

Vox Musicae studējošo veidotie analītiskie raksti 2019./2020. akadēmiskajā gadā:

Recenzijas

Vox Musicae studējošo recenzijas par dažādiem notikumiem mūzikas dzīvē 2019./2020. akadēmiskajā gadā:

  • Laumas Matules recenzija "Trio TRE Ziemassvētki";
  • Dārtas Dravas recenzija par tradicionālās dziedāšanas grupas "Saucējas" koncertu.

Recenzijas lasāmas šeit.

Kontakti