JVLMA kolektīvi

Spēcīgus akordus JVLMA ikdienas kopskaņā iezīmē lielie kolektīvi – simfoniskais orķestris, bigbends, jauktais koris, operstudija Figaro, kokļu un vairāki citi ansambļi. Tie organiski izkopj un pilnveido studentu profesionālās iemaņas un kopā muzicēšanas prasmes daudzveidīga repertuāra kontekstā, kā arī atraisa mākslinieciski radošo potenciālu, bagātinot Latvijas kultūras dzīvi kopumā.

JVLMA simfoniskais orķestris

JVLMA simfoniskais orķestris (mākslinieciskais vadītājs Kaspars Ādamsons, orķestra prakses vadītājs Jānis Puriņš) izveidojies par vienu no mākslinieciski pārliecinošākajiem un tradīcijās stabilākajiem simfoniskajiem kolektīviem Latvijā, neskatoties uz to, ka savas pedagoģiskās specifikas dēļ piedzīvo pakāpenisku dalībnieku maiņu. Prasmes, kas gadu desmitu gaitā koptas profesoru Leonīda Vīgnera, Imanta Rešņa un Andra Vecumnieka vadībā, kolektīvs turpina attīstīt, nereti sadarbojoties ar izciliem ārzemju un pašmāju viesdiriģentiem /to skaitā Lutz Köhler, Leif Segerstam, Rolf Gupta, Karel Marc Chichon, Normunds Šnē, Yalchin Adigezalov, Denis Severin, Ainārs Rubiķis, Lorenzo Della Fonte, Erica J. Neidlinger, Eero Lehtimäki, Josef Wallnig u. c./.

Orķestris gadā sagatavo vidēji 7 koncertprogrammas. Pēdējās desmitgades laikā Studentu orķestris vairākkārt sniedzis Valsts svētku koncertus (JVLMA, Lielajā Ģildē, Ķīpsalā), koncertējis Latvijas rajonu centros – Liepājā, Rēzeknē (Latgales vēstniecībā GORS), Daugavpilī, Jelgavā, Cēsīs (Vidzemes koncertzālē Cēsis), Madonā, Gulbenē, Kuldīgā u. c., kā arī sniedzis koncertus Lietuvā un Igaunijā. Bijis Jāzepa Vītola starptautiskā kordiriģentu konkursa III kārtas pavadošais orķestris, regulāri sadarbojas ar VSIA Latvijas Koncerti, uzstājoties bērnu un jauniešu muzikālās audzināšanas kopprojektos, piedalījies XXIV Vispārējos Latviešu dziesmu un deju svētkos 2008. gadā, Pasaules koru olimpiādē 2014. gadā un citos aktuālos Latvijas koncertdzīves notikumos. Orķestra misija – būt ne tikai mācību kolektīvam un prakses bāzei studiju programmu Instrumentālā mūzika un Simfoniskā orķestra diriģēšana studējošajiem, bet arī koncertējošai vienībai, kuras mākslinieciskās aktivitātes un kvalitāte sniedzas ārpus studiju procesa ietvariem.

2016. gada augustā JVLMA simfoniskais orķestris jau trešo reizi piedalījās jauniešu orķestru vasaras festivālā Young Euro Classic Berlīnē. 2017. gada pavasarī uz JVLMA simfoniskā orķestra bāzes tika izveidots Baltijas Akadēmiju orķestris jeb BAO, kas apvienoja talantīgākos jaunos mūziķus no visu trīs Baltijas valstu mūzikas augstskolām. Diriģenta Andra Vecumnieka vadībā laikā no 22. līdz 26. aprīlim Latvijas simtgades programmas ietvaros BAO koncertēja Rīgā, Viļņā un Tartu. 2018. gada janvārī simtagdes programmas ietvaros BAO devās koncertturnejā pa Baltijas valstīm, Poliju un Vāciju diriģentu Kristiana Jervi, Gunta Kuzmas un Modestas Barkauskas vadībā. Savukārt 2018. gada novembrī JVLMA simfoniskais orķestris uzstājās projektā Side by Side / Plecu pie pleca Amsterdamas Karaliskā Concertgebouw orķestra koncertā Latvijas Nacionālajā operā un baletā diriģenta Philippe Herreweghe vadībā.

JVLMA jauktais koris

JVLMA jauktais koris ir viens no tradīcijām bagātākajiem mākslinieciskajiem kolektīviem Latvijā, dibināts 1945. gadā, vien pāris gadus pēc VAK Latvija. Koris bieži koncertē gan Latvijā, gan ārvalstīs, sniedzot klausītājiem iespēju baudīt dažādu laikmetu, stilu un žanru kora mūziku. No 1992. līdz 2005. gadam koris bijis iesaistīts 27 Eiropas Koru akadēmijas projektos, izpildot dažādus vokāli instrumentālus darbus Vācijā, Polijā, Zviedrijā, Grieķijā un ASV, diriģentu S.Camberling un M.Gielen vadībā. Kopā ar VAK Latvija, kori Ave Sol un Radiokori JVLMA jauktais koris ir regulārs dalībnieks Jāzepa Vītola Starptautiskajos kordiriģentu konkursos. Koris regulāri piedalās JVLMA Mūsdienu mūzikas festivālā "deciBels". Ar JVLMA jaukto kori regulāri strādā pasaulē atzīti mūzikas speciālisti – E.Van NevelE.TabasP.BurinJ.Van Veldhoven u.c.

Kora māksliniecisko vadību pēdējās desmitgadēs uzņēmušies Juris Kļaviņš, Romāns Vanags, Ints Teterovskis, Mārtiņš Klišāns, Māris Sirmais, Jānis Ozols. Kopš 2023. gada kora mākslinieciskais vadītājs ir Valdis Tomsons.

2013. gada februārī koris iestudēja renesanses mūzikas programmu kopā ar izcilo slovēņu diriģentu Stojan Kuret, bet oktobrī atskaņoja Latviešu simfoniskās mūzikas programmu. 2014. gada sākumā ar Latvijas komponistu jaundarbu programmu Spodrē manu dvēselīt’ JVLMA Jauktais koris uzstājās Latgales vēstniecībā Gors. 2015. gada nogalē JVLMA studentu jauktais koris atgriezās no veiksmīga koncertbrauciena uz festivālu Starptautiskā konservatoriju nedēļa Sanktpēterburgā, kur uzstājās kopā ar Rīgas Saksofonu kvartetu. 2017. gada janvārī ar JVLMA Jaukto kori strādāja pasaulslavenais Stephen Layton, kura vadībā janvāra beigās Anglikāņu baznīcā tika atskaņota angļu renesanses programma, kā arī pie kora viesojās diriģents no ASV Dr. Derrik Fox, iestudējot Amerikāņu tradicionālo kormūziku. 2017. gada maijā JVLMA jauktais koris ar koncertiem viesojās Vācijas pilsētā Rostokā, izdziedot vietējiem klausītājiem skaistākās Baltijas kormūzikas pērles. 2019. gadā kolektīvs piedalījās vienā no prestižākajiem kormūzikas konkursiem pasaulē  Gallus Maribor, kurā izcīnīja  1. vietu, konkursa Grand Prix un balvu par labāko obligātā skaņdarba – D. Močnika “Zarja” – interpretāciju. 

2022. gada 14. februārī koris mākslinieciskā vadītāja, diriģenta Jāņa Ozola vadībā izdeva savu pirmo digitālo albumu "Kam jauna sirds...", kurā apkopotas 11 īpaši JVLMA jauktajam korim rakstītas latviešu komponistu dziesmas par mīlestību. Ieraksts atrodams starumēšanas platformā Spotify.

Kopš 2022. gada kora mākslinieciskais vadītājs ir dirigēnts Valdis Tomsons.

Operstudija "Figaro"

Operstudija Figaro (dibinātājs, vadītājs un diriģents profesors Viesturs Gailis) izveidota 1996. g., vokālās mākslas un operdiriģēšanas programmu ietvaros, lai dotu iespēju sevi profesionāli pilnveidot un attīstīt studentiem, kuri izrāda pastiprinātu interesi par šo žanru. Savas darbības laikā tās paspārnē iestudētas 37 operas, no kurām 18 ir pirmizrādes Latvijā vai pasaulē, kā arī vairāk nekā 60 izvērstus operfragmentu iestudējumus diplomeksāmeniem operdziedāšanā.

Pie operstudijas lielākajām iestudējumu veiksmēm jāmin E. Humperdinka opera Ansītis un Grietiņa (1996.g., režisors Arnolds Liniņš, piedzīvojusi vairāk kā 100 izrādes), K. Debisī Pazudušais dēls (1997.g. LNO Lielajā zālē, rež. A. Liniņš), J. Kalniņa Hamlets (2004.g., rež. Guntis Gailītis), Dž.Rosīni Seviļas bārddzinis (1999.g., režisors Enriko Avots, Lielās Mūzikas balvas nominācija „Gada iestudējums”), I.Stravinskis Lakstīgala (2009.g. LNO Jaunajā zālē, pirmizrāde Latvijā, rež. Uģis Brikmanis), A. Pjacolla opera-tango Buenosairesas Marija (2011.g., rež. U. Brikmanis), O. Respīgi Ēģiptes Marija (2013.g., pirmizrāde Latvijā, rež. U. Brikmanis, Lielās Mūzikas balvas nominācija „Gada iestudējums”) u.c. 

Operstudijas darbībā piedalās ne tikai JVLMA studenti un maģistranti, bet arī akadēmijas absolventi – jaunie mākslinieki. Operstudijai bijusi sadarbība ar daudziem operrežisoriem – Arnoldu Liniņu, Gunti Gailīti, Kristinu Wuss (Vācija), Enriko Avotu, Valdi Lūriņu, Juri Strengu, Jāni Siliņu, Ināru Slucku. Tomēr visražīgākā sadarbība (12 iestudējumi) bijusi ar režisoru Uģi Brikmani. Skatuves kustības un deju horeogrāfiju veidojušas – Tamāra Ēķe, Regīna Kaupuža un Gunta Bāliņa. Dekorācijas un tērpus veidojuši Aigars Ozoliņš, Juris Salmanis, Evija Dāboliņa, Nadežda Demidova, Ināra Gauja. Visu operstudijas Figaro iestudējumu muzikālais vadītājs ir Viesturs Gailis.
Operstudijai izveidojusies cieša sadarbība ar Rīgas Horeogrāfijas vidusskolu. Tās audzēkņi piedalījušies piecos  iestudējumos un daudzās izrādēs. 

Operstudijas Figaro iestudējumu dekorācijas veidotas ar mērķi novietot uz visdažādākajām skatuvēm un pat bez tām. Tādēļ izrādes, līdz šim pāri par 300, rādītas visā Latvijā – kultūras centros, skolās, bērnu namos, uz brīvdabas estrādēm, RLB Lielajā zālē un uz LNO lielās un jaunās zāles skatuvēm. Visvairāk izrādes notikušas operstudijas mājvietā – Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Lielajā zālē.

JVLMA, RDKS un JMRMV bigbends

JVLMA un Rīgas Doma kora skolas (RDKS) bigbends izveidots 2018. gada janvārī un tā vadītājs ir saksofonists un komponists Dāvis Jurka, kurš arī pats absolvējis JVLMA un studējis citviet Eiropā. Kopš 2022. gada JVLMA un RDKS apvienotajam sastāvam pievienojās arī Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas (JMRMV) jaunie mūziķi. Bigbends ir kopsadarbības projekts ar RDKS Džeza nodaļas un JMRMV audzēkņiem.

Līdz šim kolektīvs jau paspējis koncertēt kopā ar tādiem viessolistiem kā Pete Madsen, Derrick Fox, Jaak Soar, Francesco Giuiana, Daumantu Kalniņu, Kristīni Prauliņu u.c. JVLMA un RDKS bigbenda repertuārā iekļauta daudzveidīga skaņdarbu palete, sākot no džeza mūzikas klasikas (D.Ellington, C.Basie, Don Ellis, Thad Jones u.c.) līdz pat dašādiem mūsdienīgiem latviešu un ārzemju komponistu aranžējumiem. Par tradīciju kļuvusi jauno mūziķu dalība koncertā, kas veltīts Starptautiskajai džeza dienai un katru gadu notiek aprīļa beigās. Nākotnē ieplānota arī bigbenda debija konkursos un, protams, koncertdarbības izvēršana. Kā Dāvis Jurka stāsta:

Bigbends ir lieliska iespēja piedalīties piesātinātu krāsu un bagātīgu harmoniju saspēlē, ko džeza mūziķi gūst apvienojoties bigbendā.