Aizvadīta JVLMA Mecenātu balvu pasniegšanas ceremonija

JVLMA Mecenātu balvu pasniegšanas ceremonija šogad priecēja ne tikai ar faktu, ka ir iespēja īpaši izcelt aktīvākos, radošākos un centīgākos studentus, kā arī pateikties viņiem par radošajiem un mācību sasniegumiem, bet arī to, ka mūsu labdaru pulkam pievienojušies vēl divi mecenāti.

 • Pēc JVLMA rektores pienākumu izpildītājas prof. Ilonas Meijas aicinājuma savas radošās stipendijas/balvas iedibināja divi pūšaminstrumentālisti. Līdz ar to šogad pirmo reizi tika pasniegta trompetista un fotogrāfa Jāņa Porieša stipendija, kuru saņēma Daniels Sabanskis (doc. Viestura Vārdauņa mežraga klases maģistrants), un obojista Pētera Endzeļa balva par izcilību, kas nonāca Katrīnas Elzas Krastiņas (doc. Mārtiņa Circeņa klarnetes klase) rokās.
   
 • Šī gada jaunums ir arī pavasarī iedibinātā Teofīla Biķa piemiņas stipendija ATSPULGI, kurai pieteikties un piedalīties konkursā var JVLMA klavierspēles studenti. Šīs piemiņas stipendijas idejas autore un mecenāte ir pianiste Diāna Ketlere – Karaliskās Mūzikas akadēmijas Londonā, Mūzikas akadēmijas Ženēvā un R. Šūmaņa akadēmijas Diseldorfā profesore. Pirmo Teofīla Biķa piemiņas stipendiju sīvā konkurencē šogad ieguva Daniils Mickevičs.
   
 • Vēl viens jaunums ir Latvijas Vispārējās izglītības iestāžu mūzikas skolotāju asociācijas /LVIIMSA/ BALVA topošajai/am vispārējās izglītības mūzikas skolotājai/am. Balvas dibinātāji ir Latvijas Vispārējās izglītības mūzikas skolotāju asociācija (valdes priekšsēdētāja Rūta Kanteruka) un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Mākslu pedagoģijas nodaļas vadītāja Kristīne Zelicka sadarbībā ar Mūzikas pedagoģijas katedru. Šogad par uzcītību, līdzdarbību un profesionālu izaugsmi studijās balva tiek piešķirta Terēzei Elzai Rozei.
   
 • Tradicionāli Mecenātu balvu pasniegšanas pasākumā ir arī pārsteigumi. Par to šoreiz bija parūpējušies 7. jūnija balvas piešķīrēji – 7. jūnijā dzimušie Andris Vecumnieks, Jānis Puriņš, Armands Lapiņš, Jānis Stafeckis un Aleksandrs Kreišmanis. Balva arī šogad tika pasniegta par atjautību, degsmi, enerģiju un atbalstu JVLMA mācībspēku un studējošo radošā entuziasma lidojuma mākslinieciskajā realizācijā kādam no JVLMA personāla, un laimīgā izrādījās JVLMA Saimniecības daļas vadītāja Inese Rautiņa.
   
 • Latvijas konservatorijas profesora Olģerta Zīversa balva dibināta pēc viņa meitu Astras Grīnmanes un Izoldes Zīversas-Preisas iniciatīvas, un to pasniedz jau kopš 1995. gada. Tās šīgada laureāte – Viktorija Radomane (lekt. Dzintras Erlihas klases IV semestra maģistrante, vijoles spēles skolotājs).
   
 • Komponista Tālivalža Ķeniņa balvas laureāts – Ernests Valts Circenis (doc. Jāņa Petraškeviča klases students). Šī balva tika dibināta 2006. gadā un katru gadu tiek piešķirta vienam kompozīcijas studentam.
   
 • Kopš 2007. gada JVLMA piemiņas balvām un radošajām stipendijām pievienojusies mācītāju Dr. Anitas Gaides un prāv. Ivara Gaides Mūzikas balva, kuru par spilgtu radošo darbību saņem viens ērģeļspēles un viens dziedāšanas specialitātes students. Šogad to saņem doc. Kristīnes Gailītes klases studente vokāliste Paula Mihailova un docēt. Kristīnes Adamaites ērģeļu klases studente Agnese Abramāne. 
   
 • 2014. gadā Baņutas Rubess iedibinātā saksofonista un komponista Nika Gothama Mūzikas balva tiek piešķirta pamīšus divu specialitāšu studentiem: vienā gadā kādam jaunajam džeza mūziķim, bet nākamajā – kādam kompozīcijas studentam. Šogad pēc Kanādas eksperta Deivida Šocko (David Schotzko) lēmuma tā tika piešķirta Ralfam Arbidānam (docēt. Pētera Liepiņa klase). 
   
 • Ērika Ešenvalda 2021. gadā iedibinātā JVLMA Kompozīcijas katedras Jaunrades balva tiek pasniegta radošākajam un veiksmīgākajam kompozīcijas studentam. Šogad tas ir izrādījies Aleksandrs Avramecs (doc. Jāņa Petraškeviča un Krista Auznieka klases 8. semestra students).
   
 • Kopš 2018. gada ik pavasari ap 4. martu tiek pasniegta arī komponista Pētera Plakida vokālās kamermūzikas balva. Tās mecenāts un iedibinātājs ir profesors Andris Vecumnieks. Šogad to ieguva komponists Henrijs Poikāns (prof. Selgas Mences un asoc. prof. Krista Auznieka klases students).
   
 • Pēc Filadelfijas latviešu draudzes kora diriģentes Guntas Plostnieks iniciatīvas jau otro gadu tika pasniegtas arī divas radošās stipendijas. Tās finansē Filadelfijas latviešu baptistu draudze. Pirmā ir Filadelfijas latviešu draudzes kora stipendija Kora diriģēšanas studentam, kura radošā darbība saistās arī ar garīgās mūzikas lauku. Šīs stipendijas ieguvējs ir kordiriģents Henrijs Rolands Kalniņš (doc. Jāņa Baltiņa diriģēšanas klases 4. semestra students).
   
 • Otrā ir Komponista Viktora Baštika stipendija. Šī radošā stipendija piešķirama kompozīcijas studentam, kura darbi ietilptu arī garīgās mūzikas repertuārā. Šī gada stipendijas ieguvējs ir Henrijs Poikāns (prof. Selgas Mences un asoc. prof. Krista Auznieka klases students). 
   
 • Ilgas Štauveres balva tiek pasniegta devīto reizi. Tās iedibinātāja ir viņas meita Dace Aperāne, savas mātes piemiņai. Balvas mērķis ir atbalstīt mūziķi, kura/š uzņemts kādā no vasaras mācību programmām. Laureātu izvēlas pati Dace Aperāne. Šoreiz Ilgas Štauveres balvas saņēmēja ir Annija Anna Zariņa (docēt. Gundegas Šmites klases studente). Viņa balvu saņem, lai dotos uz 2024 Bang on a Can Summer Music Festival at MASS MoCA.
   
 • Saksofonista Indriķa Veitnera balvas ieguvēju izvēlas pats mecenāts, un tā tradicionāli tiek pasniegta festivāla “Džeztivāls” beigās. Šogad to ieguva saksofonspēles 4. semestra students Miks Jurovs.


Lai gan laika gaitā nedaudz mainās mecenātu balvu un stipendiju saraksts, ir liels gandarījums, ka to klāsts pamazām palielinās. Paldies visiem mecenātiem par atbalstu! Tas ļauj izcelt aktīvākos, radošākos un centīgākos, un pateikties jauniešiem par viņu radošajiem un mācību sasniegumiem. Lepojamies un priecājamies! 
 

Foto: Mārtiņš Purviņš

Dalīties ar šo ziņu