Atvadu vārdi kordiriģēšanas leģendai, profesoram Edgaram Račevskim

Skumju brīdī JVLMA izsaka visdziļāko līdzjūtību izcilā diriģenta tuviniekiem, līdzgaitniekiem un talanta cienītājiem! 

Liels cilvēks un liela personība bija Edgars Račevskis. Vīrs ar stingru mugurkaulu un nerimstošu enerģiju, sirsnīgs un omulīgs, azartisks un ekspresīvs gan dzīvē, gan mūzikā. 
Harizmātisks DIRIĢENTS, kura vārds ir un vienmēr būs rakstāms lieliem burtiem Latvijas kultūras vēsturē, jo mākslinieciskās virsotnes kora mūzikā saistāmas gan ar Latvijas Radio kori (1963-1987), gan RTU vīru kori “Gaudeamus” (1959-1997) un jaukto kori “Sonore” (1987-1997). Arī citi Latvijas kori Maestro var saukt par savējo, jo viņa meistarīgā roka un dāsnā sirds bija plaši atvērta daudziem.
Cilvēcības pilns un aizrautīgs SKOLOTĀJS daudziem jo daudziem kordiriģēšanas klases studentiem, kurš ar lielu degsmi stundās centās atvērt mūsu acis, ausis un sirdis, tulkojot komponistu partitūru vēstules. Mācīja mīlēt, izprast un atklāt jo īpaši latviešu mūzikas skaistumu, spēku un dziļumu. Ar savu filigrāno diriģēšanas žestu demonstrēdams vissmalkākās mūzikas nianses, savukārt no mums sagaidīdams asu prātu, ātru rīcību un spēju aizrauties mūzikā.
Spilgts un vienmēr suģestējošs VIRSDIRIĢENTS vairāk nekā 50 gadu garumā (kopš 1970. gada), kura rokai sekojušas tūkstošiem koristu balsis. Līdz sīkumam prasīgs un nepiekāpīgs kopmēģinājumos, lai Mežaparka koncertā caur Lūcijas Garūtas “Mūsu Tēvs debesīs” ikviens dziedātājs un klausītājs  piedzīvotu to pārpasaulīgo katarses brīdi, ko glabāt kā svētumu sirdī.
Vēl ausīs un sirdī skan Maestro pēdējā intervija Latvijas Radio… Tikai pirms pāris dienām viņš sarunājās ar mums par savu dzīvi, par mūziku, par iecerēm un plāniem. Kā vienmēr pilns labestības un cerības, gatavs atkal satikt savus dziedošos vīrus jau klātienes mēģinājumos, lai kopā ietu ceļu uz Dziesmu svētku 150. jubileju. 
Maestro, tā neizsakāmi skaistā saskaņa un noskaņa, ko Jūs kopā ar savu izloloto “Gaudeamus” mums reiz dāvājāt Jēkaba Graubiņa un Kārļa Skalbes “Gaisa dārzos”, šobrīd atbalsojas atmiņās: “Pāri dzīvei, ļaužu drūzmām mani gaisa dārzi līgo.”
Aira Birziņa, diriģente, JVLMA Kora diriģēšanas katedras profesore

 

Atvadīšanās no profesora notiks 23. februārī no plkst. 11.00 līdz 12:30 Torņakalna baznīcā.

Dalīties ar šo ziņu