Daudzbalsīgās mūzikas pētniecība Sardīnijā

JVLMA Zinātniskā un radošā darba prorektore prof. Anda Beitāne un ZPC pētnieks un ICTM Daudzbalsīgās mūzikas pētniecības grupas vadītājs Ardian Ahmedaja nesen atgriezušies no mūzikas pētniecības grupas kolokvija Sardīnijā. 

2022. gada 4. decembrī Bitti pilsētas Sardīnijā (Itālija) Aristonas vēsturiskajā kino teātrī sadarbībā ar Cagliari universitātes Valodu un kultūras mantojuma departamentu un Reģionālās etnogrāfijas institūtu, kā arī Bitti pilsētas pašvaldību pētniecības projekta TeDiMuS (Tecnologie Digitali e Multipart Singing in Sardegna) ietvaros notika Starptautiskās tradicionālās mūzikas padomes (International Council for Traditional Music, ICTM) Daudzbalsīgās mūzikas pētniecības grupas pirmais kolokvijs, kurā pēc Itālijas kolēģu Ignazio Macchiarella un Marco Lutzu uzaicinājuma starptautisko diskutantu statusā kopā ar ICTM prezidentu Svanibor Petan piedalījās arī JVLMA Zinātniskā un radošā darba prorektore prof. Anda Beitāne un ZPC pētnieks un ICTM Daudzbalsīgās mūzikas pētniecības grupas vadītājs Ardian Ahmedaja. 

Projekta TeDiMuS mērķis ir veicināt izpēti un zināšanas par cantu a tenore (a tenore dziedāšanu), izmantojot jaunas digitālās tehnoloģijas. Projekta prezentācijas fascinēja ne tikai ar fantastisko daudzbalsības skanējumu, bet arī ar dialoģisko pētniecisko pieeju, kur robežas starp pētniekiem un dziedātājiem dažkārt bija grūti, pat neiespējami novilkt. Fascinēja arī sardīniešu viesmīlība un sirsnība, kas kārtējo reizi apliecināja to, ka etnomuzikoloģijai ir sava īpaša pievienotā vērtība.

Sardīnijas daudzbalsība jau pavisam drīz, nākamā gada 7.–9. februārī, ienāks arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā projekta “Local Music in Public Spaces” ietvaros, ko JVLMA realizē sadarbībā ar Vīnes Mūzikas un izpildītājmākslas universitātes Tautas mūzikas pētniecības un etnomuzikoloģijas institūtu (Austrija), Cagliari universitātes Valodu un kultūras mantojuma departamentu un Reģionālās etnogrāfijas institūtu (Itālija) un Aberdīnas universitātes Elfinstona institūtu, piedaloties arī Sardīnijas, Austrijas, Skotu un Suitu mūziķiem.

Titulbildē no kreisās: Ignazio Macchiarella, Anda Beitāne, Ardian Ahmedaja (foto: Svanibor Petan).

Dalīties ar šo ziņu