Eiropas Zinātnieku nakts Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā

Piektdien, 30. aprīlī, attālināti norisināsies ikgadējais pasākums Eiropas Zinātnieku nakts, kura mērķis ir sniegt iespēju iepazīties ar zinātnes sasniegumiem un zinātnieku darbu, šogad virtuāli viesojoties zinātniskajos institūtos, augstskolās un citās iestādēs no visas Latvijas.

Šī gada pasākuma tēma ir “Zinātnes sasniegumi nākotnei” un pasākumu šogad organizē Latvijas Universitāte. Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija savā programmā piedāvās lekcijas un diskusijas par cilvēka balss redzamajiem un neredzamajiem procesiem, tradicionālās mūzikas ainavu Latvijā agrajos jaunajos laikos, kā arī aicinās ielūkoties sistemātiskās muzikoloģijas laboratorijā, lai uzzinātu par smadzeņu reakcijām muzicēšanas laikā. Tās vērot procesā būs iespējams koncerta tiešraidē no JVLMA Lielās zāles, kur, muzikologa vadīti, mūzikas skaņām pievienosies arī pianista smadzeņu viļni.

Eiropas Zinātnieku nakts pasākums Latvijā notiks jau 15. reizi un, pateicoties attālinātajam norises formātam vietnē www.zinatniekunakts2021.lv šogad būs pieejams interesentiem jebkurā vietā Latvijā un pasaulē. Zinātnieku nakts apmeklētāji varēs virtuāli paviesoties astoņās Latvijas pilsētās un ielūkoties ap 15 dažādu Latvijas augstskolu un zinātnisko institūtu laboratorijās, vērot un iesaistīties eksperimentos, diskutēt ar zinātniekiem un piedalīties citās Latvijas zinātnieku sagatavotās aktivitātēs. 

Īpaši šim pasākumam sagatavotajā platformā pasākuma laikā vienlaikus darbosies teju 20 tiešraižu kanāli, katrā no tiem piedāvājot kāda pasākuma partnera – Latvijas augstskolas vai zinātniskā institūta sagatavotu saturu piecu stundu garumā. Platformā dalībnieki varēs ērti atlasīt savam vecumam un interesēm piemērotāko. Kategorijā “Mazie pētnieki” aizraujošus eksperimentus tiešraidēs un video varēs vērot paši mazākie zinātnes interesenti – bērni un jaunieši. Sadaļa “Izzinātāji” piedāvās jauniešiem un pieaugušajiem bez īpašām priekšzināšanām saistošu saturu, populārzinātniskā veidā skaidrojot un ļaujot labāk izprast dažādas parādības un ar zinātni saistītus jautājumus. Kategorija “Lielā zinātne” apvienos jau daudz detalizētākus stāstus par konkrētiem zinātniskajiem pētījumiem un būs piemērota vieta, kur satikties dažādu jomu zinātniekiem un studentiem, lai apmainītos pieredzē un uzzinātu par aktuālāko zinātnē Latvijā. Paralēli tiešraidei darbosies arī partneru Expo zonas, dodot iespēju uzzināt vairāk par konkrētās institūcijas darbību.

Eiropas zinātnieku nakts tiešsaistes formātā piedāvās diskusijas, lekcijas, eksperimentu demonstrējumus, virtuālās ekskursijas, projektu prezentācijas, īsfilmas, viktorīnas, spēles, izstādes un pat koncertus, sportiskās aktivitātes un ķīmisko reakciju šovu, kā arī iespēju apmeklētājiem daļu eksperimentu veikt mājas apstākļos, uzdot jautājumus zinātniekiem un laimēt balvas. 

Pilna pasākuma programma vietnē www.zinatniekunakts2021.lv būs pieejama nedēļu pirms pasākuma un dos iespēju katram interesentam laicīgi atzīmēt saistošākās aktivitātes un no plašā norišu klāsta platformā izveidot pašam savu vakara programmu.

Pasākumā piedalīsies Daugavpils Universitāte, Elektronikas un datorzinātņu institūts, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, Latvijas Organiskas sintēzes institūts, Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija, Latvijas Universitāte, Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūts, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts "Silava", Liepājas Universitāte, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Rīgas Stradiņa Universitāte, Ventspils Augstskola un Vidzemes augstskola.

Apmeklētāji aicināti dalīties ar stāstiem un foto no sava virtuālā Eiropas Zinātnieku nakts apmeklējuma sociālajos tīklos, lietojot tēmturi #zinatniekunakts2021. Aktualitātēm sekot varēs arī Zinātnieku nakts 2021 pasākuma Facebook lapā ej.uz/zinatniekunakts2021.

Par Eiropas Zinātnieku nakti

Eiropas Zinātnieku nakts ir Eiropas Komisijas iniciēts pasākums, kas jau 14 gadus septembra pēdējā piektdienā vienlaicīgi noticis vairāk nekā 30 valstīs un 300 pilsētās. Sakarā ar ierobežojumiem Covid-19 slimības izplatības mazināšanai, 2020. gadā rudenī plānotā Eiropas Zinātnieku nakts tika pārcelta uz šī gada 30. aprīli un drošības nolūkos norisināsies tiešsaistē vietnē www.zinatniekunakts2021.lv.

Latvijā Eiropas Zinātnieku nakti šogad organizē Latvijas Universitāte (LU) sadarbībā ar vadošajām Latvijas augstskolām un zinātniskajiem institūtiem. Eiropas Zinātnieku nakts pasākumu īstenošanu tiek finansēta ERAF projekta 1.1.1.5. Atbalsts starptautiskās sadarbības projektiem pētniecībā un inovācijās Nr. 1.1.1.5/20/A/002  ietvaros.

JVLMA dalība Eiropas zinātnieku naktī Latvijā 2020 tiek realizēta Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas starptautiskās sadarbības projektu attīstība pētniecībā un inovācijās nr. 1.1.1.5/18/I/001 ietvaros.

Zinātnieku nakts 2021 norisināsies, ievērojot valstī noteiktos drošības pasākumus Covid-19 slimības izplatības ierobežošanai.

Dalīties ar šo ziņu