Flautiste Ilze Urbāne aizstāvēs Profesionālo doktora grādu mūzikā

Aicinām uz flautistes Ilzes Urbānes Valsts pārbaudījumiem, aizstāvot Profesionālā doktora grādu mūzikā. Ilzes Urbānes doktorantūras pētījuma mērķis bija apzināt itāļu flautas spēles skolas bagātīgās vēsturiskās tradīcijas un apgūt spēles tehnikas, toņa kultūras un mākslinieciskās interpretācijas īpatnības.

Pirmdien, 3. jūnijā plkst. 18.00 Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas /JVLMA/ LMT kamerzālē notiks flautistes Ilzes Urbānes solokoncerts Flauta. Laikmeti. Itālija, kas ietver retrospekciju uz instrumenta spēles attīstību no baroka laika līdz mūsdienām. Tā vienlaicīgi būs arī Ilzes Urbānes doktorantūras mākslinieciskā jaunrades darba aizstāvēšana.
Koncertā piedalīsies flautists Rafaēle Trevizāni (Raffaele Trevisani), pianiste Diāna Zandberga un JVLMA studentu kamerorķestra Davinspiro Camerata mūziķi – vijolnieki Daniils Bulajevs un Andrejs Jegorovs, altiste Klinta Kluce, čellists Maksims Skibickis, kā arī klavesīnists Mihails Pranovičs.

Koncerta pirmais un pēdējais skaņdarbs ir saistīts ar Venēciju. Kā pirmo dzirdēsim Džūlio Bričaldi darbu Venēcijas karnevāls, bet kā pēdējais skanēs Venēcijā dzimušā Antonio Vivaldi Koncerts pikolo flautai un orķestrim Do mažorā (pārlikumā stīgu kvartetam un klavesīnam) izpildījumā kopā ar JVLMA studentu kamerorķestra Davinspiro Camerata pārstāvjiem. Pārejas posmu no vēlīnā klasicisma uz agrīno romantismu pārstāvēs Savērio Merkadantes Kvartets flautai un stīgām La minorā.

Programmā iekļauti divi virtuozi flautu dueti – Divi draugi no Leonardo De Lorenco Modernās svītas un Džofredo Petrasi Eņģeļu dialogs. Savukārt mūsdienu itāļu komponista Alberto Kollas korālis flautai un klavierēm Dievs ir visa radītājs savā ekspresijā sasniedz dramatisku vēstījumu, jo panākts simfoniskā orķestra cienīgs vēriens un faktūras kontrasti.

Kā koncerta intriga izskanēs latviešu komponistes Mārītes Dombrovskas jaundarbs flautai un klavierēm Sapņi par Itāliju.

Savukārt otrdien, 4. jūnijā plkst. 12.00 Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas LMT kamerzālē norisināsies Ilzes Urbānes teorētiskā pētījuma “Itāļu flautas skola: tradīcijas un interpretācija” aizstāvēšana. Doktorantes mākslinieciskā projekta vadītājs ir JVLMA viesprofesors Rafaēle Trevizāni (Itālija), bet teorētiskā pētījuma vadītāja – Ph.D. Diāna Zandberga. Ilzes Urbānes teorētiskais pētījums pieejams te un JVLMA bibliotēkā.

Triju Latvijas Mākslas augstskolu – Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas, Latvijas Mākslas akadēmijas un Latvijas Kultūras akadēmijas Kopīgā profesionālā doktora studiju programma mākslās “Mākslas” sāka darbu 2021. gada februārī. Kā pirmais profesionālo doktora grādu mūzikā šā gada 2. aprīlī aizstāvēja diriģents Kaspars Ādamsons. Iepriekš Latvijā varēja iegūt tikai akadēmiskā doktora grādu mākslās Ph.D.

Drīzumā tiks aizstāvēts arī Latvijā pirmais profesionālais doktora grāds horeogrāfijā – jau 7. jūnijā Valsts pārbaudījumu komisijas priekšā stāsies horeogrāfs Jānis Purviņš, aizstāvot teorētisko pētījumu “Deju svētku laukuma zīmējumu veidošanas principi”, jo viņa doktorantūras mākslinieciskais projekts bija deju lieluzvedums “Mūžīgais dzinējs” XXVII Vispārējo Dziesmu un XVII Deju svētkos 2023. gada 8. jūlijā.

Dalīties ar šo ziņu