Izstrādāta aplikācija iedzīvotāju papildu aizsardzībai pret vīrusa izplatību

No 29. maija Latvijas iedzīvotājiem brīvprātīgi un bez maksas pieejama Latvijas IKT nozares un zinātnes pārstāvju izstrādātā kontaktu fiksēšanas lietotne Apturi Covid, informē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas sadarbības partnera SIA "Latvijas Mobilais Telefons" pārstāvji. 

Tā radīta Slimību profilakses un kontroles centram (SPKC), lai palīdzētu iedzīvotājiem drošā un ērtā veidā ierobežot vīrusa tālāku izplatību Latvijā. Neatklājot lietotāja identitāti un atrašanās vietu, saslimšanas gadījumā lietotne ļaus informēt visus, kuri arī izmanto šo lietotni un ar kuriem slimnieks bijis tuvā kontaktā. Lietotne darbojas, izmantojot Bluetooth tehnoloģiju, un ir pieejama ierīcēm gan ar iOS, gan ar Android operētājsistēmu. Epidemiologi un zinātnieki lēš, ka, pat ja tikai 20 % Latvijas iedzīvotāju izmantotu lietotni, tas jau būtu nozīmīgs atbalsts riska identificēšanai un turpmākai infekcijas ierobežošanai sabiedrībā.

“Kamēr pasaulē vēl nav pieejama vakcīna vai zāles, kas cilvēkus  pasargātu no saslimšanas ar Covid-19, mums ir jāiemācās ar to sadzīvot, rūpīgi ievērojot epidemiologu un mediķu ieteikumus. Latvijas informācijas un komunikāciju tehnoloģiju nozares pārstāvji ciešā sadarbībā ar citiem iniciatīvas grupas dalībniekiem ir pierādījuši, ka Latvija spēj ātri un efektīvi pielietot tehnoloģiju inovācijas sabiedrības labā. Paldies visiem, kuru pašaizliedzīgā darba rezultāts turpmāk Latvijas iedzīvotājiem ļaus drošā un ērtā veidā pasargāt sevi un savus līdzcilvēkus no vīrusa izplatības sabiedrībā.

Aicinu iedzīvotājus būt aktīviem un izmantot šo iespēju,”

norāda premjerministrs Krišjānis Kariņš.

Mobilās lietotnes koronavīrusa izplatības efektīvākai ierobežošanai ir pazīstama un plaši izplatīta prakse daudzās valstīs, kur tās palīdz apturēt vīrusa izplatību, veikt nozīmīgus pētījumus un ir palīgs iedzīvotājiem rūpēs par veselību. Tāpat kā Latvijā, arī Eiropā lietotnes galvenokārt paredzētas saslimušo cilvēku kontaktpersonu apzināšanai un brīdināšanai. Latvijā izstrādātā lietotne Apturi Covid saslimšanas gadījumā palīdzēs informēt visus, kuri to izmanto un ar kuriem slimnieks ir bijis kontaktā tuvāk par apmēram diviem metriem ilgāk par 15 minūtēm.

Ja viena tālruņa lietotājs saslimst, otrs tiek brīdināts, ka kaut kur savās gaitās tas ir saskāries ar Covid-19 saslimušu cilvēku, bet saslimušā persona lietotājam paliek anonīma. Ar lietotāja piekrišanu un tikai tad, ja konstatēta saskare ar Covid-19, SPKC būs pieejami šādi dati: tālrunis, saskares datums, signāla stiprums un saskares ilgums. Jāpiebilst, ka Latvija ir viena no pirmajām valstīm, kas izmanto jauno Apple un Google izstrādāto programmatūru kontaktu fiksēšanai, lai izstrādātu lietotni un ar tās palīdzību ierobežotu vīrusa izplatību.

Lejuplādējot lietotni Apturi Covid, lietotāji varēs piekrist brīvprātīgai saziņai ar SPKC gadījumā, ja konstatēts, ka viņi nonākuši kontaktā ar saslimušu personu. Tādējādi šie iedzīvotāji varēs jau savlaicīgi uzzināt, ka ir nepieciešams pašizolēties un pārbaudīt savu veselības stāvokli, ja parādās slimības simptomi. Savukārt SPKC, ātri saņemot iespējamo kontaktpersonu informāciju, varēs apsteigt Covid-19 un efektīvāk kontrolēt iespējamos slimības uzliesmojumus nākotnē. Plānots, ka kontaktpersonas turpat lietotnē varēs atrast gan ieteikumus tālākai rīcībai, gan praktiskus padomus un norādes uz papildu informācijas avotiem.  

Lietotni izstrādājuši LMTMakITAutenticaTestDevLabIT centrsZippy Vision, Latvijas Universitātes eksperti un TechHub Riga līdzdibinātājs Andris K. Bērziņš sadarbībā ar Cert.lv un Datu valsts inspekciju, ievērojot Eiropas datu aizsardzības principus un drošības regulējumu. Lietotnes risinājuma izvērtēšanā iesaistījusies Valsts prezidenta kanceleja, SPKC, kas ir lietotnes īpašnieks, NATO StratCom, kā arī medicīnas nozares profesionāļi un epidemiologi.  

Dalīties ar šo ziņu