JVLMA notiek Erasmus BIP “BBCC 2023” jeb “BigBand Composition Contest 2023”

No 2023. gada 23. līdz 27. oktobrim Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā sadarbībā ar Latvijas Radio bigbendu /LRBB/ un Baltijas un Ziemeļvalstu mūzikas augstskolām notiek gatavošanās ceturtā Bigbenda kompozīciju konkursa pusfināla koncertam. 

Jauno komponistu uzdevums bija radīt izvērstu skaņdarbu bigbendam un sievietes balsij – Aijai Vītoliņai. Konkursantus vērtē starptautiska žūrija – Helge Sunde (Norvēģija), Peter Danemo (Zviedrija), Raul Sööt (Igaunija), Pranas Kentra (Lietuva), Ēriks Ešenvalds (Latvija).

Akadēmijā ieradušies studenti no Norvēģijas Tronheimas mūzikas akadēmijas, Zviedrijas Karaliskā mūzikas koledžas, Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmijas un Lietuvas Mūzikas kolēģijas, kas kopā ar mūsu studentiem apvienotajā bigbendā strādā pie 10 pusfinālam izvirzītajiem jauno komponistu skaņdarbiem.

Intensīvā projekta norisi papildina trīs starptautiski studentu ansambļi, ar kuriem visas nedēļas garumā strādājuši žūrijas locekļi Pranas Kentra (Lietuva), Raul Sööt (Igaunija) un JVLMA Džeza katedras Ģitāras spēles docētājs Andrejs Jevsjukovs un kuru sniegumu interesenti varēs dzirdēt 26. oktobra vakarā klubā "M/Darbnīca".

Projekta laikā notiek arī žūrijas locekļu meistarklases – katru rītu projekta dalībnieki tiekas interesantās lekcijās: par Latvijas Bigbenda vēsturi (Indriķis Veitners), papildina prasmes metāla pūšaminstrumentu spēlē (Dominykas Vyšniauskas), pilnveido aranžēšanas iemaņas (Peter Danemo) un iepazīstas ar jaunāko Norvēģijas džeza mūzikā (Helge Sunde).

Lielais projekta noslēgums gaidāms 27. oktobrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē, kur izskanēs koncerts “JAUNIE KOMPONISTI – BIGBENDAM!”

Šogad konkurss paplašinājis ģeogrāfiskās robežas. Konkursā pietiekušies jaunie komponisti, kas pastāvīgi dzīvo vai mācās Baltijas valstīs, Norvēģijā un Zviedrijā, mūzikas vidusskolu un koledžu vecāko kursu audzēkņi, mūzikas augstskolu studenti un jaunie profesionāļi vecumā no 18 līdz 30 gadiem.

Konkursa finālā 30. novembrī Spīķeru koncertzālē un Latvijas Radio klasika tiešajā ēterā Latvijas Radio bigbenda izpildījumā īpaši veidotā koncertprogrammā izskanēs trīs finālistu darbi, un uzreiz pēc tā uzzināsim arī uzvarētāju.
Projekta rezultāti ir ieguvumi gan jaunajiem komponistiem, gan projekta dalībniekiem – jaunajiem mūziķiem. Jaunajiem komponistiem tā ir iespēja mākslinieciski izpausties un tikt sadzirdētiem plašā mērogā. Lai arī konkursu adresējam arī kaimiņvalstu, un šogad arī Ziemeļvalstu, studentiem, tomēr viennozīmīgi galvenās darbojošās personas un ieguvēji šajā konkursā ir mūsu pašu studenti un MSK audzēkņi, kuriem tiek piedāvāta lieliska platforma savu ideju realizācijai un prasmju papildināšanai. Nozīmīga projekta šķautne ir pieredze, ko projekta realizēšanas gaitā iegūs jaunie izpildītājmākslinieki – studentu bigbends – atskaņojot pavisam jaunu Baltijas un Ziemeļu valstīs radītu mūziku kopā ar profesionāļiem – LRBB mūziķiem un solisti.

Dalīties ar šo ziņu