Lekcija: Ir skaņas, krāsas, smaržas vienotas

27. janvārī Zoom platformā JVLMA Bibliotēka un JVLMA Tālākizglītības centrs aicina uz 3. sezonas 5. tiešsaistes cikla "Ar tēju lasītavā" lekciju "Ir skaņas, krāsas, smaržas vienotas: sinestēzija kā iedvesmas avots mūzikā" JVLMA lektores, pianistes Diāna Zandberga vadībā. 

Lekcijas nosaukumam par pamatu ņemta 19. gadsimta franču dzejnieka Šarla Bodlēra vārsma no dzejoļa "Sakarības", kurā poētiski aprakstīts jutekļu un sajūtu kopums. Šāds uztveres fenomens var būt saistīts ar sinestēziju – neiroloģisku parādību, kurā viena maņu orgāna kairinājums izraisa automātisku reakciju arī citā sensorā sistēmā, respektīvi stimulācija tiek apstrādāta vairākos laukos vienlaicīgi.

Ar mūziku ir saistīta skaņu un krāsu vai skaņu un kustību sinestēzija, kas bijusi daudzu komponistu, tostarp Nikolaja Rimska-Korsakova, Aleksandra Skrjabina, Olivjē Mesiāna, Ģērģa Ligeti, Mikaloja Konstantīna Čurļoņa iedvesmas avots.

Savukārt latviešu mūzikā ar krāsu dzirdi ir apveltīti Jānis Ivanovs, Ādolfs Skulte, Dace Aperāne, Rihards Dubra, Anitra Tumševica un citi, par kuru darbiem arī runās lekcijas laikā.

Lekcija notiks Zoom platformā, reģistrētajiem lekcijas klausītājiem tiks nosūtīta saite uz tiešsaistes lekciju dienu pirms tās norises. Lekcijas noslēgumā iespējams saņemt izziņu par lekcijas noklausīšanos, kā arī saiti uz lekcijas ierakstu, kas būs aktīva vienu mēnesi.

Vienas lekcijas maksa – 9 EUR. Katram klausītājam tiks sagatavots un nosūtīts rēķins uz pieteikuma anketā norādīto e-pastu. Lekcijas garums – 40 minūtes.

Līdz 23. janvārim lūgums reģistrēties ŠEIT

Dalīties ar šo ziņu