Mazajā Ģildē izskanēs koncerts “QUADRA vs. Sinfonia Concertante”

2022. gada 9. novembrī plkst. 19.00 Rīgas kultūras un tautas mākslas centrā MAZĀ ĢILDE klausītāji tiek aicināti uz  koncertu "Quadra vs. Sinfonia Concertante". Ieeja bez maksas!

Šajā koncertā uzmanības centrā divi pirmatskaņojumi - skaņdarbi, kas komponēti klavieru kvartetam "Quadra" - Rihardam Plešanovam /klavieres/, Arvīdam Zvagulim /vijole/, Pēterim Trasunam /alts/, Kārlim Klotiņam /čells/ - Bena Lunna /Ben Lunn, Lielbritānija/ 2020. gadā rakstītais veltījums "bringing in the sheaves..." un jaunā komponista Aleksandra Avrameca Koncerts klavieru kvartetam un stīgu orķestrim /2022/.

Programmā arī Kurta Aterberga Trešā svīta vijolei un altam ar stīgu orķestri op. 19/2, solisti Arvīds Zvagulis un Pēteris Trasuns, un Bohuslava Martinu Concertino klavieru trio un stīgu orķestrim H. 232, solisti Rihards Plešanovs, Arvīds Zvagulis un Kārlis Klotiņš. Diriģenti Andris Vecumnieks un Guntis Kuzma.
Jaunā skotu komponista Bena Lunna skaņdarbs ir kamerorķestra “Sinfonia Concertante” un ansambļa "Quadra" pasūtinājums, rakstīts Concerto grosso žanra stilistikā, un tā autors iedvesmu smēlies pasaules tautu folkloras elementos – latviešu koklēs, Sardīnijas tenorēs, Balkānu ojkanjēs, albāniešu izo-polifonijā un lietuviešu sutartīnēs. Par skaņdarbu Bens Lunns stāsta: “Salīdzinājumā ar romantisma periodam raksturīgo solistu – varoni, šis Concerto pārceļ akcentu uz kolektīvā darba svinēšanu, virzoties uz vienu mērķi. Tas notiek, pateicoties solistu izlēmīgajai vadībai un vispārējam orķestra atbalstam.”
Arī Aleksandra Avrameca darbs ir klavieru kvarteta pasūtinājums. “Koncertu klavieru kvartetam un stīgu orķestrim veidoju trijās daļās - 1. Prologs, 2. Skerco, 3. Elēģija un epilogs. Centos maksimāli izmantot stīgu instrumentu iespējas, lai aptvertu dažnedažādas krāsas, noskaņas un raksturus. Mani saistīja ideja pieiet koncertžanram no simfoniska skatpunkta - lai gan darbs ir vairākās daļās, tā materiāls ir saistīts paralēlās līnijās, kas rit uz priekšu. Daļu nosaukumi nav tieši saistīti ar agrākiem šādu žanru piemēriem, bet man bija interesanti paraudzīties uz tradicionāliem daļu ietvariem caur sava stila prizmu,” stāsta autors.
Koncerts turpinās kamerorķestra "Sinfonia Concertante" koncertu sēriju, piedāvājot daudzveidīgas koncertu programmas un iepazīstinot Rīgas iedzīvotājus un viesus ar latviešu oriģinālmūziku un klasikas darbiem.
Koncertu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija.

Dalīties ar šo ziņu