Mūsu studentam - 1. vieta Baltijas stīgu instrumentu konkursā

12. decembrī Lietuvas Mūzikas akadēmijā Viļņā 2. Starptautiskajā Baltijas Stīgu instrumentu konkursā “II Strings International Competition-Festival, 2022” 1. vietu ieguva Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) kontrabasa spēles students Haralds Arnis. 

Šajā konkursā piedalījās dažādu stīgu instrumentu spēles bakalaura un maģistra programmu studenti no JVLMA, Igaunijas Mūzikas un Teātra akadēmijas un Lietuvas Mūzikas un Teātra akadēmijas. Visi stīgu instrumentu studenti tika vērtēti kopā, nedalot konkursantus pēc instrumentu kategorijām. 

Konkursa žūrijā bija visu trīs Baltijas valstu stīgu instrumentu spēles mācībspēki un atzīti mūziķi, Latviju tajā pārstāvēja JVLMA Stīgu instrumentu katedras vadītāja asoc. prof. Terēze Zīberte-Ijaba un profesors Arigo Štrāls. 

Kā uz savu uzvaru konkursā raugās JVLMA students Haralds Arnis? “Man tas bija milzīgs pārsteigums,” viņš atzīst. “Pēc nospēlēšanas man vispār likās, ka jābrauc vien mājās, nebiju apmierināts ar savu sniegumu. Bet pēc konkursa noslēguma man bija ļoti forša meistarklase pie žūrijas locekļa, lietuviešu kontrabasista Donata Bagurska (Donatas Bagurskas) – viņš man deva daudz noderīgu ieteikumu.”

Haralds ar nepacietību gaida februāri, kad viņš ar Erasmus+ atbalstu dosies vēl vienā meistarklasē uz Čehiju pie kontrabasista Miloslava Jelineka, kuram ir vērā ņemama veiksmīga starptautiska pieredze un pie kura mācījusies virkne atzītu latviešu kontrabasistu – Oskars Bokanovs, Gunārs Upatnieks, Aija Beitika u.c. 

Haralds Arnis studē JVLMA 3. kursā pie docētāja Sergeja Brīnuma. Kā pasniedzējs vērtē savu studentu? “Haraldam no Dieva ir doti veikli pirksti, un viņa progress gada laikā ir ļoti jūtams,” stāsta Brīnums. “Viņam ir sava mūzikas uztvere, ne vienmēr tā saskan ar pedagoga izpratni. Bet, manuprāt, pedagoga uzdevums ir ne vien veidot studenta gaumi, bet arī ļaut viņam pašam to izjust. Ar to jau arī izpildītājmāksla ir interesanta – ka ir dažādi izpildījumi.” Lai gan šis ir Haralda pirmais panākums ārpus Latvijas, pasniedzējs Brīnums viņu nākotnē redz kā daudzu starptautisku konkursu laureātu. “Haralds pēc sava potenciāla man atgādina manu kādreizējo studentu Matīsu Eisaku, kurš, pierādījis sevi starptautiskajos konkursos, tagad spēlē pie Andra Nelsona. No vienas puses žēl, ka šie studenti nepaliek Latvijā, bet no otras puses – viņi nes Latvijas vārdu pasaulē.”

Jāpiebilst, ka paralēli studijām JVLMA Haralds Arnis spēlē kontrabasu Latvijas Nacionālās operas un baleta orķestrī. 

Haralda Arņa repeturārs 2. Starptautiskajā Baltijas Stīgu instrumentu konkursā:

Marina Vidmonte - In Memoria Aeterna
Henry Eccles - Sonata in G minor I, II mov
Camille Saint-Saëns - Allegro appassionato 
Serge Koussevitzky - Concerto for Double Bass in F I mov
Reinhold Glière - Intermezzo and Tarantella

 
Foto: Haralds Arnis kopā ar JVLMA lektori Sanitu Glazenburgu.

Dalīties ar šo ziņu