Mūsu studenti debitē vadošās lomās operā "Dons Žuans"

Volfganga Amadeja Mocarta operas “Dons Žuans” iestudējumā 13. janvārī Latvijas Nacionālajā Operā un baletā (LNOB) gaidāmas piecas debijas, trim no tām ir cieša saistība ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju (JVLMA).

Pirmo reizi nozīmīgās lomās operā debitēs mūsu vokālās mākslas studenti – maģistrants Daniils Kuzmins (Krišjāņa Norveļa klase) un 4. kursa students Dainis Kalnačs (Roberta Hansona klase), savukārt pie diriģenta pults stāsies JVLMA orķestra klases vadītājs Kaspars Ādamsons. Piedāvajam mūsu sarunu ar Daniilu un Daini. 

Kā tikāt pie šīs savas pirmās nozīmīgās lomas operā? 
DANIILS: Šis piedzīvojums sākās maijā, kad LNOB tika izsludināts konkurss uz solistu lomām. Atceros, ka tajā dienā vēl cīnījos ar bronhītu, taču, neskatoties uz apstākļiem, izvēlējos dziedāt – atskaņoju divus fragmentus, saņēmu novērtējumu un ieteikumu iepazīties ar Mazeto lomu. Par laimi šī personāža ārija jau bija man zināma un to nodziedāju uzreiz, bez sagatavošanās, un tiku apstiprināts. 
DAINIS: 2022. gada maijā piedalījos kā solists stažieris šī uzveduma tapšanas procesā, kas bija ļoti patīkama pieredze – režisora Marselo Lombardero degsmainā energija, paša satraukums, esot operā sava aroda lielo meistaru vidū, un negaidīta iespēja “izlaist kādu skaņu”, kad kāds no lomas izpildošajiem tenoriem netiek... Un tagad esmu daļa no tā – pats ar savu lomu, kurai Egils Siliņš un Mārtiņš Ozoliņš mani apstiprināja pēc noklausīšanās. 

Kā jūs raksturotu savu lomu operā "Dons Žuans"?
DANIILS: Mans tēls Mazeto ir vienkāršs cilvēks bez ļaunuma sirdī, taču brīžiem greizsirdīgs un ārkārtīgi emocionāls – mīlestības vārdā gatavs riskēt un upurēties, aizstāvēt savu mīļoto. 
DAINIS: Debitēšu Dona Otavio lomā – personāžs, kam pagrūti atrast interpretāciju. Bieži esmu dzirdējis versiju – nūģis, bezmugurkaulinieks u.tml., bet, klausoties mūziku un sekojot līdzi libretam, man tā vis neliekas. Manuprāt, tas ir vīrietis ar konservatīvu pārliecību, ar neatbildētu mīlu, ar visai stabilu nervu sistēmu, neskatoties uz apkārt notiekošo, dažādu morālo vērtību rīvēšanās. Vokāli loma nav viegla, jo ir diezgan paaugsts reģistrs, kas prasa palielu slodzi balsij, diapazons arī diezgan plašs, ir arī pa kādai kolaratūrai.

Kādas ir emocionālās izjūtas šīs debijas gaidās?
DANIILS: Pirmajos mēģinājumos gāja problemātiski, likās, ka neesmu pelnījis tik ekskluzīvu iespēju, bet viss izdodas, galvenokārt pateicoties talantīgu cilvēku komandai un atbalstam. Gribētos izteikt īpašu pateicību Egilam Siliņam un Mārtiņam Ozoliņam par uzticēšanos un iespēju pierādīt sevi, ceru, ka šie būs ne tikai pirmie soļi uz lielās skatuves, bet arī impulss karjerai.
DAINIS: Man šis ir diezgan nopietns solis vokālajā karjerā. Bet, protams, šis sasniegums ir neatlaidīga komandas darba un atbalsta augļi, un lielākais darbs vēl tikai priekšā. Neizsakāma pateicība visiem, kas par to ir atbildīgi! 

Lepojamies un vēlam izdošanos! 

Dalīties ar šo ziņu