Mūzikas akadēmija savā dzimšanas dienā pasniegs Gada balvas

11. janvārī, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) 104. dzimšanas dienā, plkst. 18.00 Mūzikas akadēmijas Lielajā zālē notiks JVLMA un LMT Gada balvas laureātu apbalvošanas ceremonija un svētku koncerts.

Šajā tik svarīgajā un skaistajā dienā Akadēmijas nozīmīgāko apbalvojumu – Gada balvu jaunajam mūziķim – par izciliem sasniegumiem mūzikā un radošu aktivitāti 2023. gadā saņems divi lieliski jaunie mākslinieki – klavierspēles students Daniils Mickevičs un kordiriģēšanas students Artūrs Švarcbahs, savukārt ar JVLMA un LMT Gada balvu mācībspēkam 2023 tiks godināts komponists, studentu vidū cienīts un iemīļots docents Jānis Petraškevičs.
Svinīgajā svētku koncertā dzirdēsim gan pašus Gada balvas laureātus, gan arī virkni solistus, jaunā kursa “Dramatiskā teātra muzikālais aktieris” dalībniekus, JVLMA jaukto kori un arī simfonisko orķestri diriģenta Kaspara Ādamsona vadībā.

“JVLMA un LMT Gada balvas 2023 mācībspēkam” laureāts
JVLMA Kompozīcijas katedras docentam Jānim Petraškevičam 2023. gads bija ražīgs un spilgtiem notikumiem bagāts gads gan pedagoģiskajā, gan radošajā dzīvē. Abās šajās jomās viņam bijušas aktivitātes gan Latvijā, gan ārvalstīs. Petraškevičs kā meistarklašu vadītājs viesojās Aristoteļa universitātē Salonikos, Grieķijā, kā arī Igaunijas Mūzikas akadēmijā Tallinā. Petraškeviča kā komponista aizvadītā gada centrālais radošais notikums bija rezidence laikmetīgās mūzikas festivālā “AFEKT” Igaunijā, kur atskaņoja viņa skaņdarbus “Kārtības rituāli”, “Dead Wind” un “Klusā balss”. Petraškeviča klarnetes koncerts “Long Walks” šogad tika nominēts Lielajai Mūzikas balvai.
“Komponista darbs ir vientuļnieka darbs, un pedagoģija to brīnišķīgi atsver,” atklāj Petraškevičs. “Ja komponista balva ir izcils atskaņojums, tad pedagoga balva ir studentu panākumi un kolēģu novērtējums. Esmu laimīgs saņemt abas!”

“JVLMA un LMT Gada balvas 2023 jaunajam mūziķim” laureāti
Viens no balvas saņēmējiem Daniils Mickevičs klavierspēli apgūst pie prof. Sergeja Osokina. 2023. gadā ieguva 1. vietu Jāzepa Vītola 8. starptautiskajā pianistu konkursā, kā arī specbalvu – stipendiju “Feuerwerk” klavieru akadēmijas meistarklasēm Ainbekā. Pērn viņš ar spilgtu sniegumu piedalījies arī Eiropas operas akadēmijā Florencē, Itālijā, klavieru akadēmijā “Glafsfjordens Winter Piano academy 2023” un meistarklasēs pie profesora Pāvela Nersesjana un Jūlijas Mustonenas-Dahklvistes, Arvikā, Zveidrijā, koncertā Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmijā un Sibēliusa akadēmijā projekta “Crossing Keybords” ietvaros, Tallinā un Helsinkos un citos koncertos.
“Esmu ļoti pateicīgs Mūzikas akadēmijai par mana un manu neatlaidīgo pedagogu darba novērtējumu. Tādi brīži māksliniekam, kad apzinies, ka Tavu darbību redz un atzīst, ir īpaši svarīgi, jo rodas iedvesma strādāt tālāk un priecēt klausītājus uz skatuves,” atzīst Mickevičs.
Otrais jaunais mūziķis, Gada balvas saņēmējs, ir Artūrs Švarcbahs, kurš kora diriģēšanu apgūst pie prof. Andra Veismaņa. Pērn ieguva 1. vietu un trīs specbalvas Starptautiskajā kordiriģēšanas konkursā “Aegis Carminis” Slovēnijā, dziedājis ne vien ar visiem Latvijas profesionālajiem koriem, bet arī tādiem izceļamiem kolektīviem kā Zviedrijas Radio kori, Norvēģu Solistu kori un citiem koriem. Pērn Artūrs stājās pie diriģenta pults Vidzemes koncertzālē, diriģējot Vidzemes kamerorķestri koncertā “Vidzemes talanti ģimenei”, balvas ieguvējs piedalījās arī Gstaad Menuhin festivālā, iestudējot Gustava Mālera 2. simfoniju kopā ar “Zürcher Sing-Akademie”.
“Esmu ļoti gandarīts un pateicīgs par man piešķirto apbalvojumu,” teic Švarcbahs. “Pēdējo gadu laikā vairāk atzinības biju guvis ārzemēs, nevis Latvijā. Tieši tāpēc, man ir milzīga gandarījuma sajūta par to, ka mans darbs un panākumi tiek novērtēti arī mājās. Protams, ka bez savu pedagogu atbalsta šo pēdējo gadu laikā nebūtu tik daudz sasniedzis, tāpēc esmu ļoti pateicīgs JVLMA docētājiem un profesoriem, īpaši manam specialitātes pasniedzējam, asociētajam profesoram Andrim Veismanim.”

Rektors vērtē balvu saņēmējus
Izvērtēt, kuri no Gada balvai pieteiktajiem pretendentiem būtu pelnījuši saņemt JVLMA prestižāko gada apbalvojumu, ir īpaši atbildīgs darbs, uzsver rektors profesors Guntars Prānis.
“Mēs lepojamies, ka balvas ieguvējs docents Petraškevičs pasniedz ne tikai Mūzikas akadēmijā, bet arī kā pedagogs tiek augstu vērtēts arī ārpus Latvijas,” Gada balvas 2023 mācībspēkam ieguvēju vērtē rektors. “Viņam ir neordinārs, “svaigs” skats uz laikmetīgo mūziku, un katrs viņa jauns opuss kļūst par notikumu.” Savukārt par abiem Gada balvas 2023 jaunajam mūziķim ieguvējiem prof. Prānis secina: “Katrs no viņiem īpašā, radošā veidā dara savu darbu, izceļoties citu studējošo vidū, un viņus jau patlaban var uzskatīt par nobriedušiem māksliniekiem, neskatoties uz viņu agro vecumu.”

Īsumā par svētku koncertu
JVLMA 104. dzimšanas dienas koncertā uzstāsies gan abi Gada balvas laureāti, gan JVLMA Brass ansamblis, simfoniskais orķestris un jauktais koris, kā arī solisti Ieva Saliete, Artūrs Noviks, Brigita Čirkše, Laura Grušina, Evita Martinija, Valters Gleške, Emīls Gilučs, Toms Kursītis, Agate Grīnhofa, Markuss Rūtentāls, Kate Kokamegi. Diriģents – Kaspars Ādamsons. Programmā: V. A. Mocarts, Dž. Verdi, R. Šūmanis, F. Šopēns R. Leonkavallo, F. Lehārs, A. Kubica-Cipera, J. Vītols, M. Zariņš, P. Vasks, E. Igenberga un J. Petraškevičs.

Biļetes uz koncertu – tikai iepriekšpārdošanā “Biļešu Paradīzē”.

Gada balva tika iedibināta 2004. gadā. Sākotnēji tā tika piešķirta Mūzikas akadēmijas studentiem par radošo aktivitāti un izciliem panākumiem mūzikā, bet kopš 2005. gadā – arī akadēmijas mācībspēkiem par izcilu pedagoģisko un radošo darbu. 2017. gadā šis apbalvojums ieguvis LMT vārdu un šodien godina visu Mūzikas akadēmijā pārstāvēto jomu sasniegumus.

JVLMA un LMT Gada balvas 2023 ieguvēju īpašās fotogrāfijas veidojis fotomākslinieks Jānis Bērziņš:

Dalīties ar šo ziņu