Notiks Rīgas Starptautiskais kamermūzikas festivāls

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija ERASMUS+ projekta “Rīgas Starptautiskais Kamermūzikas festivāls” ietvaros aicinājusi uz sadarbību Ferenca Lista Mūzikas akadēmiju Budapeštā, Frederika Šopēna Mūzikas universitāti Varšavā, Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmiju Viļņā un Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmiju Tallinā.  

Piecas dienas no 2023.gada 13.marta līdz 17.martam JVLMA meistarklases sniegs  šo mūzikas augstskolu profesori Peters Kiss /Peter Kiss/ (Budapešta), Joanna Maklakeviča /Joanna Maklakiewicz/ (Varšava), Indre Baikštīte / Indrė Baikštytė / (Viļņa) un Marje Lohuaru (Tallina), JVLMA Kameransambļu un klavierpavadījuma katedras vadītājs profesors Jānis Maļeckis, kā arī festivāla īpašais viesis – viens no mūsu laika daudzpusīgākajiem un savdabīgākajiem čellistiem Adrians Brendels (Londona).  Katru vakaru JVLMA Lielajā zālē notiks dalībvalstu augstskolu studentu koncerti, bet Noslēguma koncertā 17.martā, kurā piedalīsies visi festivāla dalībnieki, gaidīsim klausītājus Mazajā Ģildē. 15.martā JVLMA Lielajā zālē skanēs Adriana Brendela čells – gan solo, gan sadarbībā ar Hertu Hansenu.

Projekta ietvaros tā dalībniekiem būs iespēja noklausīties arī vairākas tiešsaistes prezentācijas – Joanna Maklakeviča iepazīstinās ar savas ģimenes muzikālo mantojumu – ievērojamu 20.gs.poļu komponistu Jana, Francišeka un Tadeuša Maklakeviču dziesmām balsij un klavierēm, Peters Kiss runās par ungāru tautas dziesmām Belas Bartoka mūzikā, bet latviešu komponists Ēriks Ešenvalds mēģinās atklāt komponista radošā prāta noslēpumu, kas ir tik būtisks mūziķim – izpildītājam un pieskarties mūzikā sakņotas iztēles aspektiem.

Festivāla meistarklases kamermūzikā notiks no 13.03 līdz 16.03 LMT kamerzālē no 9.30 līdz 14.20 un 232.klasē, bet Adriana Brendela meistarklases čella spēlē notiks 13.03 no 16.00 līdz 18.40 un 14.03 no 15.00 līdz 17.40  LMT kamerzālē.

Par Adrianu Brendelu

Pasaulslavenā angļu čellista Adriana Brendela spēli visbiežāk raksturo radošas inovācijas un muzikāla daudzpusība. Būdams ne tikai solists, bet arī izcils kamermūziķis, Brendels izveidojis  vairākas radošas savienības un kopā ar saviem skatuves partneriem regulāri uzstājas prestižākajos festivālos un koncertzālēs.  Pusaudža gados atklājis sev Kurtāga, Kagela un Ligeti darbus, Brendels kopš tā laika ir cieši saistīts ar laikmetīgo mūziku. Īpaši viņam rakstījuši tik dažādi komponisti kā Tomass Adešs (Thomas Adès), Harisons Birtvistls (Harrison Birtwistle), Peters Etvošs (Peter Eötvös) un Ģerģs Kurtāgs (György Kurtág).  Adrians aizraujas arī ar džezu un pasaules mūziku, un 2014.gadā pievienojās Nash Ensemble, Londonas Vigmora zāles rezidējošajam ansamblim.
Pēdējos gados Adrians Brendels viesojies Verbjē, Zalcburgas, Enesku, Čeltenhemas un Rūras festivālos, Šubertiādē, kā arī  bieži uzstājies Berlīnes Filharmonijā, Vīnes Musikverein un Amsterdamas Concertgebouw.
Rīgas Starptautiskā Kamermūzikas festivāla ietvaros Adrians Brendels pasniegs meistarklases kamermūzikā un čella spēlē, kā arī uzstāsies ar solo koncertu JVLMA Lielajā zālē 15.martā 18.00. Programmā Džonatana Hārvija un Ģerģa Kurtāga darbi čellam solo un Kloda Debisī Sonāte čellam un klavierēm sadarbībā ar Hertu Hansenu.
 

Dalīties ar šo ziņu