Pianiste Diāna Zandberga aicina uz tiešsaistes solokoncertu “Atzīšanās”

 

24. novembrī plkst. 18.00 tiešsaistē no JVLMA Lielās zāles izskanēs pianistes Diānas Zandbergas koncerts “Atzīšanās”.

Ar Kultūrkapitāla fonda atbalstu pirmatskaņojumu piedzīvos divi latviešu komponistu klaviermūzikas darbi - Selgas Mences cikls “Vasaras vīzijas” un Imanta Zemzara “Vēl viena ceļiniekfantāzija”, līdztekus pievēršoties arī Friderika Šopēna daiļradei. Jau vairākas reizes atceltais un ilgi gaidītais koncerts beidzot realizēsies šī brīža situācijai atbilstošā formātā - tiešraidē JVLMA mājaslapā. Klātbūtne tiešsaistē – bez maksas. 

Koncertprogrammā “Atzīšanās” iekļauta romantisma ideju iedvesmota klaviermūzika. Koncerts sāksies ar Selgas Mences cikla “Vasaras vīzijas” (2020) pirmatskaņojumu, kurā vasaras iespaidi apcerēti filozofisku vispārinājumu līmenī. Žilbinošā gaismas vizuļošana miniatūrā “Saules halo” un himniski ekstātiskais “Rīts” kontrastē ar draudīgo negaisu “Mākoņos” un baiso dziļumu “Zemes elpā”.

Imanta Zemzara dramatiskajā Otrajā klaviersonātē (2004) pēc komponista vārdiem attēlota Paradīzes dārza pārpasaulīgā daile un nesasniedzamā sapņa zaudējums. Sonātes fināla vientulības tēmu paspilgtina intonācijas no Franča Šūberta dziesmas “Dubultnieks”. Koncerta pirmo daļu noslēgs Imanta Zemzara daudznozīmīgā skaņdarba “Vēl viena ceļiniekfantāzija” (2019) pirmatskaņojums Latvijā.

Pieminot poļu klaviermākslas ģēnija Friderika Šopēna 210. jubileju, koncerta otrajā daļā iekļauts poētiskais 24 prelūdiju cikls op. 28, kuru komponists pabeidza 1839. gadā, kad kopā ar rakstnieci Žoržu Sandu pavadīja ziemu Spānijā, Maljorkas salā. Tumšā Valdemosas klostera mistika, sāpes par nepiepildītajām ilūzijām un atmiņas par neatgriezeniski zaudēto, kārtējais nežēlīgais slimības uzplaiksnījums ar krasām garastāvokļa maiņām – lūk, emocionāli psiholoģiskais fons, uz kura radās gan paša Šopēna daiļradē, gan arī visā mūzikas vēsturē unikālais miniatūru cikls ar dramaturģiski vienotu daudzslāņainu kompozīciju. Tās priekšplānā ir satriecoši patiess, smalki izjusts un pārdomāts laika redzējums, kas aptver visu cilvēka dzīvi.

Pianiste, mākslas zinātņu doktore Diāna Zandberga ir JVLMA Klavieru katedras mācībspēks. Studējusi Mūzikas akadēmijā pie profesora Jura Kalnciema, izglītības ceļu turpinot Eiropas Mūzikas akadēmijā Erbā pie Lazara Bermana un Granadosa-Maršala akadēmijā pie spāņu pianistes Alisijas de Laročas. Diāna Zandberga koncertē daudzviet pasaulē, atskaņojot soloprogrammas un sadarbojoties ar prestižiem simfoniskās mūzikas atskaņotājkolektīviem.

Dalīties ar šo ziņu