Profesionālās kompetences pilnveides kursi “Emīla klavierdienas 2023”

Šogad MIKC NMV Emīla Dārziņa mūzikas skola aicināja uz starptautiskajiem pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kursiem, kuri norisinājās piecas dienas (24.-28. oktobris).

JVLMA nodrošināja kursus apmeklēt par velti, ar nosacījumu, ka netiek iegūts sertifikāts, taču bija iespēja arī pašam apmaksāt kursus, iegūstot sertifikātu. Katru dienu norisinājās intensīvi kursi, meistarklases četru līdz piecu astronomisko stundu apmērā.  Apmeklēju tos kopā ar savu kursabiedreni Ievu Akmeņkalni. 

Pirmajā dienā bija Lindas Leinas meistarklase klavieru ansamblī. Ļoti palika atmiņā nianses, ko stāstīja par ansambļu biedru saspēli, viena otra izjušanu, kā iejusties tēlā, parotaļāties ar to, jo ansamblis – tas ir teatrāls priekšnesums. Jāļaujas vairāk rotaļai, uztvert visu vieglāk, atļauties paeksperimentēt ar muzikālo materiālu, vienam ar otru – izaicināt, veidot muzikālo sarunu, aizmirst par sevi kā indivīdu. Ieslēgt krāsas savā toņa veidošanā, jāspēlē tā, ka citiem uzreiz gribētos spēlēt to pašu. 

Otrajā dienā bija Jura Griņeviča lekcija “Koncertmeistaru mākslas zelta laikmets”, tas bija tiešām interesanti. Viņš stāstīja par izciliem koncertmeistariem 20.gs. Bet pats spilgtākais, kas man palika atmiņā no viņa teiktā, bija: “Pasaulē ir pārāk daudz viduvējības, kā savās dienās A. Rubinšteins jau esot teicis – mūsu dienās pārāk daudzi labi spēlē klavieres. Ir ārkārtīgi grūti kļūt izcilam. Otrajā daļā ciemos no Vācijas bija ieradies Volframs Rīgers un pasniedz meistarklasi klavieru pavadījuma spēlē. Viņš ļoti iedziļinājās toņa veidošanā un smalkās niansēs, kas saistījās ar muzikālā tēla izprašanu, mūzikas vēstījumu un kopīgo atskaņošanas manieri – jābūt atbalstam viens otram. 
Viena no manām mīļākajām dienām bija trešā diena, kad Ilze Treija pasniedza meistarklasi “Skaņas veidošanas pamatprincipi, jauno pianistu ikdienas darbā”. Ļoti vērtīgi dzīves pieredzes stāsti, salīdzinājumi, kas uzreiz arī atspoguļojās strādājot ar audzēkņiem meistarklasē uz vietas. Ieguvu vērtīgas atziņas, izcilus salīdzinājumus, piem., kad runa bija par to, ka audzēknis pārāk izsit kādu noti, tad viņam jāpastāsta, ka tagad viņa veidotas (nevajadzīgais) “akcents” ir kā briesmonis, kas apēd pārējās notis. 

Ceturtajā dienā Dārziņu skolā viesojās mūsu pašu akadēmijas profesori Sergejs un Andrejs Osokini, kas sniedza meistarklasi klavierspēlē. Arī ļoti informatīvi, pamācoši un guvu vērtīgus novērojumus un atziņas. Pēdējā dienā bija M. K. Čurļona mākslu skolas un Emīla Dārziņa mūzikas skolas klavieru nodaļu audzēkņu koncerts. 

Ziņu sagatavoja Anete Dane (klavierspēles pedagogs, 2. kurss)

Dalīties ar šo ziņu