Profesors Ostrovskis Somijā tiekas ar citvalstu klavieru katedru kolēģiem

No 1. līdz 5. augustam JVLMA Klavieru katedras asoc. profesors Toms Ostrovskis viesojās Somijā, hospitējot profesora Matti Raekallio meistarklases Tamperes konservatorijā, kā arī apmeklējot Mantta Mūzikas festivāla meistarklases un koncertus. 

Vizītes laikā ar Sibeliusa Akadēmijas (Helsinki, Somija), Karaliskās Ziemeļu Mūzikas koledžas (Mančestra, Lielbritānija) un Īslandes Mākslu augstskolas (Reikjavika) klavieru katedru pārstāvjiem tika pārrunātas docētāju un studējošo sadarbības iespējas gan savstarpēji, dažādu mobilitātes projektu ietvaros, gan arī tieši Somijas jauno pianistu atbalsta projektu ietvaros – meistarklasēs, festivālos, intensīvajos kursos un citās darba formās.

Profesora Matti Raekallio meistarklases Somijas pilsētā Tamperē noritēja Pyynikki Vasaras pianisma kursu ietvaros. Kopš savas debijas pasaulslavenajā Kārnegija zālē 1981. gadā Mati Raekallio īpašās koncertsērijās visapkārt pasaulei atskaņojis visas L. van Bēthovena, A. Skrjabina un S. Prokofjeva klaviersonātes, kā arī iestudējis 62 klavierkoncertus. Sadarbībā ar dažāda zīmola skaņu ierakstu studijām ieskaņojis vairāk nekā 20 albumus. Mati Raekallio tiek regulāri aicināts sniegt meistarklases prestižākajos klavierspēles vasaras kursos Eiropā, Āzijā un Amerikā. Pēc 30 pedagoģiskā darba gadiem Sibēliusa Akadēmijā, 2005. gadā viņš kļuvis par Hannoveres Mūzikas un mākslas universitātes profesoru, bet 2007. gadā – par elitārās Džuljarda skolas profesoru Ņujorkā, ASV. Savulaik viņš ieguvis izpildītājmākslas doktora grādu Sibēliusa Akadēmijā, pētot klavierspēles aplikatūras izvēles principus un īpatnības, kā arī turpinājis pētniecisko darbību starptautiskā vidē, analizējot pianistu aplikatūras izvēli no kognitīvās psiholoģijas viedokļa. Profesora 2022. gada radošie plāni ietver gan dažādus intensīvos kursus Eiropas jaunajiem pianistiem, gan priekšnesumus – mūsdienu klaviermūzikas repertuāra atskaņojumus, kā arī lekcijas, kuras veltītas pedalizācijas īpatnībām F. Šopēna klaviermūzikā.

Savukārt Mantta Mūzikas festivālā šogad ar priekšnesumiem un meistarklasēm augusta sākumā viesojās tādi mūziķi kā Greiems Skots (Graham Scott), Jans Bostridžs (Ian Bostridge), Saskia Džordžini (Saskia Giorgini), Eindžela Hjuita (Angela Hewitt), Julianna Avdejeva (Yulianna Avdeeva), un citi starptautiski atzīti mākslinieki. Festivāla koncerti tiek organizēti Serlahija muzeja modernajās telpās – pamīšus notiek gan kvalificēto mūzikas jomas profesionāļu priekšnesumi, gan arī Somijas jaunākās paaudzes pianisma zvaigžņu koncerti. Talantīgajiem Skandināvijas reģiona pusaudžiem festivāla atbalsta fonds organizējis un finansiāli nodrošinājis iespējas festivāla nedēļas laikā papildināt zināšanas un iemaņas intensīvās meistarklasēs pie saviem pieredzējušajiem kolēģiem.

Nākamā JVLMA Klavieru katedras docētāju un studējošo iespēja tikties ar Somijas augstskolu kolēģiem plānota 2023. gada sākumā, kad mobilitātes projekta “Crossing Keyboards” ietvaros somu jaunie pianisti uzstāsies ar koncertu JVLMA koncertzālē, bet Sibeliusa Akadēmijas profesori jaunajiem Latvijas pianisma talantiem sniegs meistarklases Klavieru katedras mācību auditorijās.

Dalīties ar šo ziņu