“Trio Metamorfoze” aicina uz koncertu VIA. VERSUS.

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas LMT kamerzālē piektdien, 9. augustā plkst. 18.00 notiks Laikmetīgās mūzikas kameransambļa “Trio Metamorfoze” koncerts VIA. VERSUS. Programmā komponistu S.Šarīno, Dž. Dendžerfīlda, M.K.Rēdela un E.Rolāna skaņdarbi.

Koncertprogramma VIA. VERSUS. raksturo “Trio Metamorfoze” izziņas procesu laikmetīgajā mūzikā, ietverot ārzemju autoru skaņdarbus, rakstītus oriģināli trio – divas flautas un klavieres, sastāvam. Izvēlētos skaņdarbus raksturo tēlainība, iztēles bagātība un asociāciju lietojums. Tie ir pieturpunkti ceļa virzienā uz flautu un klavieru akustiski veidoto skaņu izziņu un to lietojumu, skaņrades pētīšanu, ļaušanos eksperimentiem un radošajam priekam, kad no šķietamiem trokšņiem izdodas uzburt melodiskas līnijas. Komponistu darbos vienojas stingra precizitāte un akurāta rakstītā materiāla izpildīšana ar šķietamu improvizatorisko brīvību. Koncerta programma paredz centienus akadēmiskā instrumentu sastāvā un izpildījumā rast jaunu un svaigu divu flautu un klavieru skanējumu.

Itāļu komponists Salvatore Šarīno darbā “Il Motivo degli oggetti di Vetro” jeb “Stikla objektu motīvs” (1986), kas tapis kā veltījums franču laikmetīgās mūzikas komponistam Žanam Grizē (1946-1998), klusumā uzbur ļoti izteiksmīgu skaņu (šķietamu trokšņu) rakstu. Amerikāņu komponists Džozefs Dendžerfīlds opusā “Colour schemes” jeb “Krāsu shēmas” (2019) skaņās skaidro krāsas, kā arī nozīmīgu radošo personību citātus. Vācu komponista Martina Kristofa Rēdela skaņdarbs “Ugunsdeja” op.69 (2010) Trio repertuārā ir bijis kopš tā pirmsākumiem un ir bijis pirmais darbs, ar kuru strādājot trio ir veidojusies ticība sastāva potenciālam un repertuāra paplašīnāšanai laikmetīgajā mūzikā. Koncerta programmā ir ieturēta koncepcija atskaņot skaņdarbus, kam nav obligāti nepieciešams īpašu instrumentu, flautas modeļu, elektronikas lietojums, lai radītu negaidītu, instrumentu kopskaņai netipisku skanējumu. 

Franču un amerikāņu komponists, multi-instrumentālists, flautists un improvizācijas meistars Etjēns Rolāns (Etienne Rolin, 1952, ASV, Francija) studējis kompozīciju pie 20.gs. mūzikas leģendām – Jannis Ksenakis (Iannis Xenakis, 1922-2001), Olivjē Mesiāna (Olivier Messiaen, 1908-1992), Ģērģa Ligeti (György Sándor Ligeti, 1923-2006), kā arī harmoniju, formu un mūzikas teoriju pie Nadjas Bulanžēras (Nadia Boulanger, 1887-1979), muzicējis kopā ar flautas spēles leģendu un laikmetīgās mūzikas interpretu Pjēru Īvu Arto (Pierre-Yves Artaud, 1946). Savos kamermūzikas darbos komponists veido stilistiskas atsauces uz savu studiju laika radošo vidi un pedagogu, kolēģu daiļradi. Programmā ietvertais darbs Bal Antique ir tapis 2022. gada vasarā un ir veltīts "Trio Metamorfoze" mūziķēm.

"Trio Metamorfoze" mūziķes – flautistes Liene Dobičina, Zane Jurēvica un pianiste Zane Rubesa – savu augstvērtīgo māksliniecisko sniegumu apliecinājušas koncertos, konkursos un festivālos Latvijā un daudzviet Eiropā. Savā radošajā darbībā trio vēlas akcentēt 21. gadsimta kamermūzikas dažādo un niansēto skanējumu. "Trio Metamorfoze" tikušas nominētas Lielajai mūzikas balvai kategorijā “Gada jaunais mākslinieks 2022”.

Koncerts ir kopīgās profesionālās doktora studiju programmas mākslās “Mākslas” apakšprogrammas “Mūzika un skatuves māksla” 4. semestra doktorantes Lienes Dobičinas mākslinieciskais projekts. 

Biļetes tikai iepriekšpārdošanā Biļešu paradīzes kasēs vai www.bilesuparadize.lv
Biļetes cena 5 eur
 

Dalīties ar šo ziņu