Tuvojas Jāzepa Vītola 6. starptautiskais kordiriģentu konkurss

Turpinot Baltijas valstu vairāk nekā gadsimtu ilgās kora dziedāšanas un kordiriģēšanas skolas tradīcijas, no 2019. gada 22. līdz 26. oktobrim Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) Kordiriģēšanas katedra organizē Jāzepa Vītola 6. starptautisko kordiriģentu konkursu.

Tajā piedalīsies 18 dalībnieki, kuri pārstāv 15 valstis. Konkursa mērķi ir popularizēt latviešu kordziedāšanas kultūru pasaulē, stiprināt Latvijas un Eiropas kordiriģēšanas tradīciju pēctecību, kā arī turpināt jau pagājušā gadsimta 70. gados aizsākto Baltijas valstu kordiriģentu konkursu norisi.

JVLMA Kordiriģēšanas katedra šogad svin savu 75. jubileju. Kopš katedras dibināšanas 1944. gadā Latvijā notikusi liela profesionālas kordiriģēšanas skolas izaugsme, to absolvējuši vairāk kā 700 kordiriģentu. Latvijas kora māksla un diriģēšanas skola guvusi plašu starptautisku atzinību visā pasaulē. Izcilas profesionālu kordiriģentu paaudzes veidojušas Latvijas Dziesmu svētku tradīcijas pēctecību un attīstību.

Jāzepa Vītola 6. starptautiskais kordiriģentu konkurss norisināsies trīs kārtās, tajā piedalīsies 18 kordiriģenti no Latvijas, Lietuvas, Vācijas, Ukrainas, Taivānas, Austrijas, Itālijas, Dienvidkorejas, Krievijas, Slovēnijas, Baltkrievijas, Apvienotās Karalistes, Ungārijas, Šveices un Zviedrijas.

Konkursa norisē ietvertas dažādas kordiriģenta profesijas šķautnes – diriģēšana pie klavierēm, darbs ar kori, koncertizpildījums, kas tiks vērtētas to visu summējot.

Konkursa repertuārā īpaši nozīmīga vieta ierādīta latviešu komponistu mūzikai, iekļaujot to visās trīs konkursa kārtās. Skanēs gan Jāzepa Vītola  dziesmas „Saules svētki” un „Dievozolu trijotne”, kas ir I un II kārtas obligātās dziesmas, gan spilgti mūsdienu latviešu komponistu skaņdarbi korim a cappella un ar simfonisko orķestri. Viens no Jāzepa Vītola starptautiskā kordiriģentu konkursa mērķiem ir popularizēt latviešu diriģēšanas skolas tradīcijas visā pasaulē, tādēļ līdzās JVLMA jauktajam korim un simfoniskajam orķestrim, tajā piedalīsies gan Valsts Akadēmiskais koris Latvija, gan Rīgas kamerkoris Ave sol.

Jauno kordiriģentu veikumu vērtēs starptautiska žūrija: Norvēģijas Mūzikas akadēmijas profesore un Oslo Katedrāles mūzikas direktore Vivianne Sīdnēse (Vivianne Sydnes, Norvēģija), JVLMA rektors profesors Guntars Prānis (Latvija), Tbilisi Valsts konservatorijas asociētā profesore, Gruzijas Kora biedrības prezidente Liāna Čonišvili (Liana Chonishvili, Gruzija) un Zviedrijas Radio kora kormeistars, Jeune Chœur de Paris galvenais diriģents un Parīzes Reģionālās konservatorijas pedagogs Marks Korovičs (Marc Korovitch, Francija), kā arī konkursa mākslinieciskā vadītāja, JVLMA kordiriģēšanas profesore, Dziesmu svētku virsdiriģente Aira Birziņa. Žūrijas darbu vadīs kādreizējais šī konkursa laureāts, tagad pasaulē pazīstamais latviešu diriģents, Berlīnes Komiskās operas muzikālais vadītājs Ainārs Rubiķis.

Konkursa uzvarētāji saņems laureātu diplomus un naudas balvas – pirmās vietas ieguvējs 2500 eiro, otrās – 2000, savukārt trešās – 1500. Tiks piešķirta arī 500 eiro veicināšanas prēmija un citas balvas.

Visas konkursa norises ir atvērtas publikai, bet īpaši kormūzikas interesentus aicinām uz diviem koncertiem otrās un trešās kārtas noslēgumā.

II kārtas koncerts norisināsies piektdien, 25. oktobrī plkst. 19:00 JVLMA Lielajā zālē. Tajā piedalīsies astoņi otrās kārtas dalībnieki, diriģējot obligāto dziesmu – Jāzepa Vītola Dievozolu trijotne, kā arī  izlozētos skaņdarbus. Skaņdarbu atskaņojumā piedalīsies JVLMA jauktais koris un Rīgas kamerkoris Ave Sol. Ieejas maksa 3€, skolēniem ieeja brīva.

Noslēguma koncerts notiks sestdien, 26. oktobrī plkst. 17:00 LU Lielajā aulā. Četri konkursa finālisti diriģēs vienu no skaņdarbiem – Johannesa Brāmsa Schicksalslied, II un III daļu no Viļņa Šmīdberga opusa “Laudator”, IV un V daļu no Pētera Butāna Kora simfonijas vai V, IX un XVI daļu no Imanta Kalniņa oratorijas “Rīta cēliens”. Koncertā piedalīsies solisti, Valsts Akadēmiskais koris Latvija, JVLMA jauktais koris un simfoniskais orķestris. Ieejas maksa 5€, skolēniem ieeja brīva.

Biļetes iepriekšpārdošanā  Biļešu Paradīzes kasēs vai  stundu pirms koncerta norises vietās.
Konkursa norisi atbalsta Kultūras ministrija, Rīgas dome, Latvijas Universitāte, informatīvi atbalsta Latvijas Radio 3 “Klasika”, Delfi, kā arī mūzikas izdevniecība Musica Baltica, nodrošinot pieeju repertuāra nošu izdevumiem, tādējādi pasaulē popularizējot latviešu kormūziku.

Sīkāka informācija pieejama mājaslapā http://vitolakonkurss.lv/

22. oktobrī plkst. 14.00 JVLMA Senāta zālē (108. kab.) notiks šim notikumam veltīta Preses konference.

Dalīties ar šo ziņu