16. decembrī plkst. 12.00 platformā “Zoom” aicinām uz 3. sezonas 4. tiešsaistes cikla "Ar tēju lasītavā" lekciju "Par daudzbalsīgu dziedāšanu, pēdējām mohikānēm un kādu etnomuzikoloģisku eksperimentu Latgales ziemeļos". prof. Andas Beitānes vadībā.
"Ir pieņemts uzskatīt, ka tradicionālā mūzika ir kaut kas statisks un arhīvu (nu jau digitālā) plauktā dzīvojošs, vai arī gluži otrādi – dzīvīgs un laikmeta transformācijām nepārtraukti pakļauts fenomens. Daži domā, ka tradicionālā mūzika vislabāk saglabājusies pie mums Latvijā, tomēr šos domātājus var nākties sarūgtināt, jo teju viss no tā jau paguvis centīgi un ērti iekārtoties uz skatuves.
Šī lekcija būs par dziedātājām no Ziemeļlatgales lielā atklājumu laika, kas datējams ar pagājušā gadsimta 90. gadiem, kad Baltinavas un Šķilbēnu apkārtnē tika atklāta dzīduošana ar pusbolsu vai pacelšanu uz augšu. Tās skanējuma raksturojumam labi der metafora par krāšņu puķu pušķi vai tikpat krāšņu (laba) vīna buķeti, kur, laikam ejot, puķes pārcēlušās un turpina pārcelties uz citiem medību laukiem. Ar katru aizejošo puķi buķete kaut ko neizbēgami un neatgriezeniski zaudē…
2015. gada 11. aprīlī Baltinavā pēc tikšanās ar vienu no visu laiku izcilākajām posbolsa dziedātājām Helenu Slišāni (1932-2019), kurai, kā šķita, tobrīd tuvumā vairs nebija līdzvērtīgu dziedāšanas partneru, radās doma sapulcināt vienkopus dažas no Ziemeļlatgales daudzbalsīgās dziedāšanas pēdējām mohikānēm, lai dotu viņām iespēju atkal izbaudīt dziedāšanu, kā senāk. Tā tapa etnomuzikoloģisks eksperiments, kurā līdzvērtīga loma bija kā dziedātājām, tā pētniecei, kurai arī bija svarīgi izmantot iespēju mēģināt radīt apstākļus šādai dziedāšanas baudīšanai.
Ar šī eksperimenta procesu un rezultātiem jau iepazīstināta starptautiska auditorija, tie publicēti angļu valodā, nu pienācis laiks Latvijai." /A. Beitāne/.
Lekcija notiks Zoom platformā, reģistrētajiem lekcijas klausītājiem tiks nosūtīta saite uz tiešsaistes lekciju dienu pirms tās norises. Lekcijas noslēgumā iespējams saņemt izziņu par lekcijas noklausīšanos, kā arī saiti uz lekcijas ierakstu, kas būs aktīva vienu mēnesi.
Vienas lekcijas maksa - 9,00 EUR. Katram klausītājam tiks sagatavots un nosūtīts rēķins uz pieteikuma anketā norādīto e-pastu. Lekcijas garums - 40 minūtes.
Aicinām līdz 12. decembrim pieteikties ŠEIT.