North STAR bigbenda koncerts

Rīgas Kultūras pils Ziemeļblāzma, Ziemeļblāzmas iela 36

No 2. maija Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmijā piecu Mūzikas akadēmiju (tostarp JVLMA) džeza katedru studenti satiksies ikdienas bigbenda mēģinājumos, lai 5. maijā sniegtu koncertu Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmijā un 6. maijā plkst. 19 Rīgā Kultūras pilī Ziemeļblāzma. Bezmaksas ieeja.

“North STAR bigbends” ir Baltijas valstu, Dānijas un Zviedrijas Mūzikas akadēmiju džeza katedru sadarbības projekts NORDPLUS programmas ietvaros. Krietni iekavējies pandēmijas dēļ, pieredzējis dažas virtuālās sesijas, šajā pavasarī tomēr projekts ir iekļuvis fināla taisnē.
2022. gada februārī  ASV kompānija “Sunnyside Records” laida klajā dāņu džeza mūziķa un komponista Stefana Pasborga jauno albumu “Ritual Dances” (“Rituālās dejas”), kuru kritiķi nekavējoties nodēvēja par Igora Stravinska mūzikas (precīzāk baletu “Svētpavasaris” un “Ugunsputns”) interpretācijām. “Stefans Pasborgs ir atdzīvinājis Stravinska baletus: “var just, kā Stravinskis smaida no mākoņa maliņas” – tā šo mūziku raksturo Tomass Dausgārds, BBC Skotijas simfoniskā orķestra galvenais diriģents. Stefans Pasborgs uzauga baletdejotāju ģimenē, un viena no pirmajām pieredzēm mūzikā bija Igora Stravinska leģendārais balets “Svētpavasaris” Dānijas Karaliskā baleta izpildījumā. Tā dzima mīlestība uz Stravinska mūziku, kas rezultējusies jaunajā albumā “Rituālās dejas”.
Stefans Pasborgs pēdējo divdesmit gadu laikā ir ievērojama personība uz Eiropas džeza mūzikas skatuves. Viņa dinamiskais spēles stils (Pasborgs ir džeza perkusionists), kuru var apzīmēt kā eclectic fusion, veicinājis sadarbību ar vairākiem lieliskiem mūziķiem – Wadada Leo Smith, Tomasz Stańko, Miroslav Vitouš u.c. Pasborgs vadījis arī vairākus ansambļus, no kuriem vislielāko ievērību guvis Ibrahim Electric. 
Baleti “Svētpavasaris” un “Ugunsputns” iedvesmoja Pasborgu reinterpretēt šo mūziku džeza bigbendam. Komponista jaunradītie Igora Stravinska ikoniskie darbi no “Svētpavasara” un “Ugunsputna” ir tikpat izcili, cik enerģētiski uzlādēti. “Rituālās dejas” ne tik daudz pārraksta Stravinski, bet gan pārceļ viņa darbus 21. gadsimta stilistikā. Stefana mūziku var klausīties gan ar atsauci uz oriģinālajiem darbiem, gan bez tās, un viņa “interpretācijas” piedāvā fantastisku klausīšanās piedzīvojumu. Jaunie mūziķi aicina jūs iegremdēties šajā iespaidīgajā muzikālajā visumā un pievienoties ceļojumam.
Oriģinālo Pasborga albumu ierakstīja divi lieli ansambļi – “UMO Helsinki Jazz Orchestra” un “Blood Sweat Drum+Bass”. “Rituālo deju” aranžējumu starptautiskajam studentu bigbendam veicis vēl viens pazīstams dāņu mūziķis – saksofonists un komponists Jens Christian Chappe Jensen, North STAR bigbenda mākslinieciskais vadītājs un diriģents.

Repertuārs:
Adoration of the Earth /Zemes pielūgšana/
Dances of the Young Girls /Jaunavu deja/
Spring Round Dance /Pavasara riņķa deja/
Ritual Dance  of the Ancestors /Senču rituālā deja/
Sacrificial Dance /Upurēšanas deja/
Firebirds – Introduction /Ugunsputni – Ievads/
Infernal Dance /Sātaniskā deja/
Tableau /Dzīvā glezna/

North STAR Bigbends:
Adomas Bitinas (Viļņa) – alta saksofons
Allan Kaljaste (Tallina) – alta saksofons
Gintare Tumaite (Viļņa) – tenora saksofons
Inga Vamze (Rīga) – tenora saksofons
Kristers Lauriņš (Tallina) – tenora saksofons
Jonas Liljeberg (Stokholma) - baritona saksofons
Kristers Dreimanis (Rīga) – trompete
Reinis Puriņš (Rīga) – trompete
Andreas Lundblom (Stokholma) – trompete 
Peter J. Østergaard (Orhusa) - trompete / elektronika
Artur Kiik (Tallina) – trombons
Gytis Girdauskas (Viļņa) – trombons
Jakob Antz Vinner (Orhusa) – trombons
Gabriel Holmertz (Stokholma) – ģitāra
Tiit Joamets (Tallina) – vibrafons
Andrius Savčenko (Viļņa) – klavieres
Tõnis Kristian Koppel (Orhusa) – bass
Rihards Jakuško (Rīga) – perkusijas

Dalīties ar šo pasākumu