Pieteikšanās konkursam uz dalību projektā "Baltic Roots"

No šī gada 28. februāra līdz 20. martam Latvijas, Lietuvas un Igaunijas Mūzikas akadēmiju studenti aicināti pieteikties konkursam uz dalību projektā “Baltic Roots”.

Karajana akadēmijas direktors un ilggadējs Berlīnes Filharmoniķu kontrabasists Peters Rīgelbauers (Peter Riegelbauer) vēsta: “Mēs esam ārkārtīgi priecīgi par jauno partnerību ar Baltijas mūzikas akadēmijām un ar to saistīto projektu sadarbībā ar vijolnieci Baibu Skridi Berlīnes filharmonijā.

Šī sadarbība ar Baltijas augstskolu jaunajiem mūziķiem mums un mūsu stipendiātiem ir lieliska iespēja iepazīt Baltijas valstu fantastiskos talantus un izcilās izglītības iestādes.

Paplašinot horizontu, mums ir ļoti svarīgi arī pavērt skatu uz aizraujošo laikmetīgās mūzikas ainu, kas vēl nav pārāk labi pazīstama Vācijā. Un kas zina – varbūt pēc šā sadarbības projekta pieaugs Karajana Akadēmijas stipendiātu rindas, iekļaujot arī dažus studentus no Baltijas valstīm?”

Baltijas valstu Mūzikas akadēmiju studentu profesionālā sadarbība ilgst jau daudzus gadus, bet, atgriežoties nesenā pagātnē, vispirms jāatceras mūsu valstu simtgades svinības un tām par godu radītais Baltijas studentu simfoniskais orķestris – 2017., 2018. un 2019. gadā tas ar ievērības cienīgiem panākumiem koncertēja Igaunijas, Latvijas un Lietuvas galvaspilsētās un reģionālajās koncertzālēs, Gdaņskā, Berlīnē, Helsinkos un Sanktpēterburgā.

Baltijas valstis var lepoties ar neparasti lielu skaitu pasaulslavenu mūziķu, bet bieži vien visspožākajā starmešu gaismā nokļūst diriģenti un vokālisti. Tomēr ir arī citi izcili mūziķi, kuri savu karjeru veido labākajos simfoniskajos orķestros. Pirms daudziem gadiem šo ”reģionālo kultūras identitāti” pamanīja Gidons Kremers un nodibināja tagad pasaulslaveno kamerorķestri Kremerata Baltica, kurā nu jau arī nomainījušās paaudzes.  

Herberta fon Karajana dibinātās Akadēmijas motto ir “Learn from the pros” – talantīgi jauni instrumentālisti tur iegūst labāko iespējamo sagatavotību orķestra mūziķa karjerai, mācoties pie Berlīnes Filharmoniķu koncertmeistariem un apgūstot orķestra īpašo stilu un skaņu. Bez tam viņi mācās uztvert pasauli ar atvērtām acīm un ausīm, paplašinot savu profesionālo pieredzi un kļūstot par “pilnīgu mūziķi”, kā saka Peters Rīgelbauers.  Fakti runā paši par sevi – trešā daļa no Berlīnes Filharmoniķiem ir Karajana Akadēmijas absolventi.

Baltijas studentiem projekta ietvaros būs iespēja iepazīties ar Karajana Akadēmijas stipendiātu ikdienu, veselu nedēļu individuālajās nodarbībās strādājot ar Berlīnes Filharmoniķu koncertmeistariem un orķestra mēģinājumos sēžot plecu pie pleca ar Karajana Akadēmijas studentiem. Projektā iesaistīts arī Berlīnes Filharmoniķu vijolnieks Stenlijs Dodds (Stanley Dodds), kurš studējis arī pie Jorma Panulas un regulāri diriģē Karajana Akadēmijas  un Berlīnes Filharmoniķu kamermūzikas koncertus. 

2021. gada 23. maijā Berlīnes Filharmonijas Kamermūzikas zālē notiks projekta noslēguma koncerts - Baiba Skride kopā ar Baltijas un Karajana Akadēmijas jaunajiem mūziķiem atskaņos Pētera Vaska Koncertu ”Tālā gaisma”, skanēs arī Maijas Einfeldes ”Skumjās serenādes”, Erki-Svena Tīra ”Passion. Illusion”, Justes Janulītes ”Elongation of Nights” , kā arī  Pētera Čaikovska ”Serenāde” stīgu orķestrim. 

Baltijas Kultūras Fonda atbalstīto projektu “Baltic Roots” īsteno Berlīnes Filharmoniķu Karajana akadērmija sadarbībā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, Igaunijas Mūzikas un teātra akadēmiju, Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmiju, kā arī Andreas Richter Cultural Consulting

Dalīties ar šo pasākumu