Profesora Kevina Kārnsa vieslekcija

JVLMA

29. novembrī plkst. 15.00 JVLMA 210. telpā notiks profesora Kevina Kārnsa /Emori Universitāte, ASV/ vieslekcija "Bolderājas stils: disko kultūra un rituāls „ārpilsētas izbraukumi“ 1980. gadu Padomijā". 

1980. gada vēlā novembrī ap trijiem no rīta mūziķis Hardijs Lediņš un dzejnieks Juris Boiko izgāja no mājām un devās sešas jūdzes garajā ceļā uz noplukušo piepilsētas apkaimi Bolderāju. Pēc iepriekšējiem aprēķiniem ceļamērķis jāsasniedz līdz ar saullēktu. Ceļojums bija augstākā mērā ritualizēts: viņi ēda cieti vārītas olas, zīmēja apkārtnes skatus, sacerēja dzejoļus un savu gājienu dokumentēja fotogrāfijās. Viņu projekts kā tāds varētu likties esam lokāls „ārpilsētas izbraukumu“ (Поездки за город) variants, ko sākot ar 1976. gadu Maskavā organizēja dzejnieks Andrejs Monastirskis ar savu Kolektīvās rīcības grupu. Monastirska izbraukumus, kas tagad vispārēji tiek uzskatīti par pavērsiena darbiem padomju eksperimentālistu mākslā, uztvēra kā tādus, kuros uzplaiksna jauni priekšstati par dalībnieku sociālajām un garīgajām attiecībām: kā „kamertonis“, – rakstīja Monastirskis, – „apziņas uzstādīšanai.“

Ar šiem Monastirska vārdiem diezgan pareizi varētu raksturot arī gājienus uz Bolderāju. Taču, kā tiks parādīts, Lediņa un Boiko gājieni izrādījās arī vēl kaut kas cits – tas bija projekts, kas eksperimentālistu performances pieredzi ienesa padomju popmūzikas pasaulē. Pēc atgriešanās abi garajā ceļā sarakstītajai dzejai sacerēja mūziku – to ierakstīja un sagatavoja magnētisko lenšu albumus, no kuriem pirmais saucās Bolderājas Stils (1981). Atbalsojot Lori Endersoni (Laurie Anderson), Roxy Music un citus rietumu māksliniekus, Boiko un Lediņš tādējādi radīja un pa pagrīdes kanāliem izplatīja vienu no pirmajiem New Wave albumiem PSRS. 80. gadu pirmajā pusē viņu „gājieni uz Bolderāju“ izvērtās par ikgadēju svētceļojumu, un tie tika iemūžināti nākamajos albumos, ko daudz spēlēja tolaik topošajā Rīgas disko vidē. Tādējādi viņi eksperimentālistu performances mākslas padomju atzaru, kas ritualizētos ārpilsētas izbraukumos saskatīja veidu, kā piedzīvot sociālu un izteiksmes brīvību, ienesa sociāli saprotošā, plaši pieejamā diskozāles pasaulē.

Dalīties ar šo pasākumu