Jānis Retenais

Asociētais profesors, Pūšaminstrumentu katedra

Jānis Retenais ir pirmais tubas spēles docētājs JVLMA vēsturē, kurš ir tubas spēles aktīvs izpildītājmākslinieks, Eifonija klases izveidotājs un ieviesējs JVLMA. Strādā par pedagogu kopš 2001.gada, iesākumā E.Melngaiļa Liepājas mūzikas vidusskolā, un gadu vēlāk sākot darbu J.Mediņa Rīgas mūzikas vidusskolā Tubas/Eifonija klasēs un kameransambļa klasē. Kopš 2002.gada ir JVLMA pasniedzējs un kopš 2007.gada pūšaminstrumentu nodaļas docents; kopš 2008.gada decembra – Metāla pūšaminstrumentu klases vadītājs.

Studējis Luksemburgas konservatorijā pie prof. Patrick Krysatis un Enchedes (Holande) mūzikas augstskolā pie prof. Joost Smeets. Absolvējis JVLMA Pūšaminstrumentu katedras Tubas klasi un ieguvis maģistra grādu kameransambļa spēlē pie prof. Boļeslava Voļaka (Trombons). Piedalījies meistarklasēs pie pasaules vadošajiem tubas un eifonija spēlēs meistariem: Roger Bobo -Tuba (ASV), Steven Mead - Eifonijs  (Lielbritānija), James Gourlay – Tuba (Skotija), Rex Martin – Tuba (ASV), Jukka Myllys – Eifonijs (Somija), Michael Lind – Tuba (Zviedrija). Vadījis neskaitāmas meistarklases Latvijas mūzikas skolās, pedagogu kvalifikācijas celšanas kursus kā arī meistarklases Enshedes muzikas augstskolā un Luksemburgas konservatorijā.

1999.gadā ar domubiedriem izveidojis Trombonu – Tubas kvartetu “Shady Brass Q” ar kuru 9 gadu laikā  ir nospēlēti vairāk kā 700 koncerti Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Zviedrijā, Luksemburgā, Norvēģijā. Ansamblis vienmēr pārsteidzis savus klausītājus ar novatoriskām idejām, profesionālismu un atraktivitāti. Jānis Retenais ir pirmā Latvijas tubu kvarteta “Tubaloģija” idejas autors un mākslinieciskais vadītājs. ”Tubaloģija” aktīvi veido koncertprogrammas, raksta savu pirmo CD un ar koncertiem priecē klausītājus visā Latvijā.

Kā izpildītājmākslinieks Jānis Retenais ir nospēlējis vairāk kā 1000 koncertus gan pirmatskaņojot A.Vecumnieka koncertu tubai un pūtēju orķestrim, gan koncertējot kvartetu „Shady Brass Q” un „Tubaloģija” sastāvā, kā arī uzstājoties solo dažādos koncertos meistarklašu ietvaros un atskaņojot dažādus opusus simfonisko un pūtēju orķestru sastāvos.