JVLMA tiek iedibināta jauna tradīcija - pianista un profesora Teofīla Biķa piemiņas stipendija ATSPULGI.
Šīs piemiņas stipendijas idejas autore ir pianiste Diāna Ketlere - Karaliskās Mūzikas Akadēmijas Londonā, Mūzikas Akadēmijas Ženēvā un R. Šūmaņa Akadēmijas Diseldorfā profesore.
Stipendijai 500 EUR apmērā var pieteikties JVLMA klavierspēles studenti. Pretendentiem jāsagatavo ~ 20 minūšu brīvas izvēles solo programma, kurā var iekļaut instrumentālās kamermūzikas skaņdarbu/s vai tā daļu/as līdz ~ 10 minūtēm, kura būs jāatskaņo JVLMA Lielajā zālē 2024.gada 4. aprīlī.
Pieteikuma anketa jāaizpilda līdz 2024.gada 21.martam: https://ej.uz/o5tm
Vairāk informācijas pie Klavieru katedras vadītāja Artūra Cingujeva arturs.cingujevs(abols)jvlma.lv
Kas bija Teofīls Biķis?
Teofīls Biķis (30.08.1952. - 02.11.2000.) bija viena no 20. gadsimta nogales spilgtākajām personībām Latvijas mūzikas kultūrā. Izcils pianists un pedagogs.Teofils Biķis dzimis 1952. gada 30. augustā Rucavas baptistu draudzes mācītāja Kārļa Biķa un Austras Biķes ģimenē. Agrās bērnības gadi viņam paiet Kurzemē: Rucavā, Vaiņodē, Talsos – vietās, kur tēvs kalpo par draudzes mācītāju. Teofīla māte ir pianiste, Latvijas Konservatorijas absolvente, arī Teofīla pirmā klavierskolotāja. Deviņu gadu vecumā Teofīls turpina mācīties klavierspēli Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā pie Jutas Daugules. Vēlāk studē Maskavas konservatorijā Ļeva Vlasenko klavieru klasē.
No tā brīža uz divdesmit turpmākajiem gadiem Teofīla Biķa dzīve un darbība saistīta ar Krieviju. Viens no iemesliem ir – mācītāja dēlam un kristietim tajos gados nav iespējams mācīties un strādāt Latvijā. Pēc Maskavas konservatorijas studiju gadiem Teofīlu Biķi uzaicina strādāt Novosibirskas konservatorijā. Sākumā viņš ir speciālās klavieru katedras pedagogs, bet drīz jau šīs katedras vadītājs. Vienlaikus viņš pabeidz Maskavas konservatorijas asistentūru pie Ļeva Vlasenko. Novosibirskas gados Teofīla Biķa dzīvi piepilda intensīvs darbs ar skolniekiem, studentiem, kā arī ļoti aktīva koncertdarbība. No tiem laikiem pastāvīgi kopā ar Teofīlu Biķi ir viņa dzīvesbiedre Judīte Biķe.
1989. gadā Biķu ģimene atgriežas Latvijā, jo Teofīls Biķis saņem uzaicinājumu strādāt Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Viņš sāk darbu kā mācībspēks, vēlāk kļūstot par Klavieru katedras vadītāju, profesoru, vada Eiropas klavieru pedagogu asociācijas Latvijas nodaļu un darbojas dažādu konkursu žūrijās, meistarklasēs un radošās nometnēs.
Arī koncertēšana Latvijā un daudzās valstīs ārpus tās. Teofīla Biķa plašo repertuārā ir opusi no klasicisma laikmeta līdz 20. gadsimtam. Pedagoģiskajā jomā Teofīla Biķa devums ir nenovērtējams. Viņa skolnieku vidū ir Diāna Ketlere, Iveta Apkalna, Irina Balabkina, Antuāns Buvī, Sanita Glazenburga, Toms Juhņevičs, Šjū Nins, Toms Ostrovskis, Endijs Renemanis, Viktors Ritovs, Jevgeņijs Samoilovs, Vestards Šimkus, Kšištofs Širšeņs, Ināra Zandmane, Juris Žvikovs un daudzi citi.